Mladá Boleslav pomůže lidem, které zasáhla energetická krize. Poradí i půjčí

12.11.2021
Fefík

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati představil projekt pomoci lidem, kteří se stali obětí stávající energetické krize. Město těmto lidem poskytne jednak poradenskou pomoc, a pokud to bude nutné, tak i speciální bezúročnou půjčku.

Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že pomoc od státu nebude ani rychlá, ani zásadní, rozhodli jsme se jednat a pomoci obyvatelům našeho města, kteří se dostali do složité situace. Jsem rád, že jsme na mimořádné radě města našli shodu s koaličními partnery a můžeme jednat ihned,“ uvedl primátor Nwelati.

Od středy 10. listopadu začalo fungovat ve velké zasedací místnosti staré radnice (bývalý okres) poradenské centrum, specializující se na pomoc obětem energetické krize. K dispozici zde bude každý všední den od 8 do 16 hodin. 

Zaměstnanci zde budou radit lidem, kteří aktuálně řeší problém kvůli tomu, že jejich dosavadní dodavatel energie zkrachoval. Budou poskytovat rady, jak v jejich konkrétním případě postupovat. Další službou bude pomoc s přechodem od dodavatele poslední instance k trvalému poskytovateli energie,“ vysvětlil primátor.

Mnichovo Hradiště kdysi přišlo o sochu lidické růže. Na jaře se do města vrátí

 

Třetím pilířem pomoci pak bude možnost získat od města bezúročnou půjčku ve výši rozdílu mezi dosavadní měsíční zálohou na energie a nově vyměřenou zálohou. (Pokud například člověk dosud platil 3 tisíce měsíčně a nyní má platit 15 tisíc korun, rozdíl 12 tisíc si může bezúročně půjčit od města.) Lidé si mohou půjčit na tento rozdíl na dobu maximálně tří měsíců, doba splácení je pak stanovena na 18 měsíců, bude ale možné požádat o její prodloužení. To už ovšem musí schválit zastupitelstvo. Na bezúročnou půjčku budou mít nárok starobní nebo invalidní důchodci, rodiče samoživitelé, rodiny, pobírající dávku v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení.

Podle odhadu se energetická krize může v Mladé Boleslavi dotknout zhruba 3000 domácností, na půjčku od města by mohlo dosáhnout asi 20 procent z nich.

Zdroj: Šárka Charousková, SM Mladá Boleslav


Témata:

Nepřehlédněte