• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mladá žena chce podstoupit eutanazii. S psychickou nemocí už nedokáže dál žít

  24.1.2023
  Simona Knotková

  Podle Instagramu má mladá žena dokonalý život. V soukromí trpí třiadvacetiletá Francouzka disociativní poruchou identity, která ji dohnala k nejkrajnějšímu řešení.

  Na první pohled se může zdát, že Olympe, vlastním jménem Lily, má vše, co si může člověk přát. Je mladá, atraktivní a populární na sociálních sítích, kde zveřejňuje příspěvky z cest kolem celého světa. Za dokonalou instagramovou pózou a filtry se ale skrývá vážná duševní nemoc. Ženě byla diagnostikována disociativní porucha identity (dříve známá jako mnohočetná porucha osobnosti).

  Nejkontroverznější téma v otázkách lidského života a smrti. Eutanázie na vzestupu

  Její příčinou je silné trauma z dětství. Mozek si v obranné reakci vytvoří další osobnosti, které člověku pomáhají vyrovnat se s prožitým traumatem. Jejich počet se může různit, někdo může mít jednu, jiný desítky. Osobnosti Olympe jsou ochranitelské a křehké, ale existuje také jedná, která se je všechny pokusila zabít, protože už nemohla situaci dále snášet. Možná právě ta hrála roli v rozhodnutí ženy podstoupit na konci letošního roku eutanazii v Belgii.

  „Je to můj život. Bylo to náročné rozhodnutí, které jsem musela udělat. I když jsem velmi odolný člověk, mám své limity jako každý a tyto limity jsou roky posouvány ještě nad své limity. Jsem velice unavená. Nikomu neříkám, že asistovaná sebevražda je řešení a nikomu na světě bych nepřála, aby o tom vůbec přemýšlel,“ uvedla.

   

  Zobrazit příspěvek na Instagramu

   

  Příspěvek sdílený Olympe 🌙 (@we.are.olympe)

  Nezavrhuje možnost, že si to nakonec rozmyslí. „Nemyslím si však, že k tomu dojde, protože ve svém životě nemám dostatečně pozitivní základnu, který by vyvažovala všechny ty negativní věci,“ dodává.

  Její prohlášení na Instagramu spustilo obří vlnu reakcí, až nakonec byla nucena původní příspěvek smazat. Zatímco někteří se ji snažit přemluvit, aby závažné rozhodnutí ještě zvážila, podle jiných žena jen touží po pozornosti. Našla se i řada těch, kteří její svobodnou volbu respektují.

   

  Zobrazit příspěvek na Instagramu

   

  Příspěvek sdílený Olympe 🌙 (@we.are.olympe)

  „Pracuji jako sestra na psychiatrii a už několik desítek let jsem svědkem toho, jak lidé bojují. A je to vyčerpávající. V určitém okamžiku už prostě nemohou dál. Chápu tvé rozhodnutí. Každý by měl mít možnost odejít bezbolestně a důstojně z tohoto světa,“ stojí například v jednom komentáři.

  Zdroj: Oddity Central  Nepřehlédněte