Mnichovo Hradiště chce parádní lávku přes dálnici. Vybralo si architekta Pleskota

24.9.2021
Fefík

Projekt, který byl ještě před několika lety spíše snem než skutečným investičním záměrem, už má hmatatelné obrysy. Cesta k realizaci lávky přes dálnici, jež by dramaticky usnadnila cestu na Horku a významně propojila město s krajinou ležící za dálnicí, bude sice ještě dlouhá. Pokud by se však podařilo vyhnout všem překážkám a nástrahám, mohli by se po ní první turisté vydat už v roce 2023 na podzim.

Je to samozřejmě ten nejoptimističtější odhad, muselo by nám vyjít vše na první pokus, ale není to nereálné,“ hodnotí starosta Ondřej Lochman. „Klíčové bude, zda uspěje naše žádost o národní nebo evropskou dotaci, o kterou hodláme požádat nejpozději na jaře,“ dodává.

Získáním dotace je realizace stavby podmíněná. Předběžné náklady byly vyčísleny na 25 milionů korun.

Mnichovo Hradiště na jaře podepsalo smlouvu s renomovanou architektonickou kanceláří AP atelier Josefa Pleskota, která následně vytvořila studii stavby. Ta je součástí projektové dokumentace a na jejím základě nyní vzniká dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení.

Přečkal nacisty i komunisty. Pomník muže, který skončil na staroměstském popravišti, se zase stěhuje

Město poptalo pětici architektonických kanceláří a z doručených návrhů lávky přes dálnici vybralo ten od AP atelieru architekta Josefa Pleskota. Jeho tým předložil dvě varianty, a nutno podotknout, obě krásné. Rada města se nakonec těsnou většinou rozhodla pro obloukovou konstrukci, která představuje ekonomičtější řešení. Osobně bych preferoval spíše konstrukci trámovou, ale oba návrhy hodnotím jako architektonicky velmi zajímavé. Projektovou přípravu podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO, který nám nabízí i další spolupráci, a zatímco architekti připravují dokumentaci pro stavební povolení a územní rozhodnutí, zástupci města na Ministerstvu dopravy a Státním fondu dopravní infrastruktury zjišťují, zda je šance, že stát vypíše v příštím roce příslušné dotační tituly a podpoří nás. Šance na úspěch vidíme jako nemalé,“ uvedl starosta Ondřej Lochman.

Očekává se, že samotná stavba potrvá zhruba jeden rok.

Zdroj: KamelotNepřehlédněte