Model vedle modelu. Ikony české architektury se sešly na Pražském hradě

9.9.2021
Fefík

V Jízdárně Pražského hradu se v modelech a fotografiích představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl a téměř 300 architektů, působících na našem území od konce 19. století do současnosti.

Architekturu Prahy reprezentuje na 300 nejvýznamnějších děl moderní architektury městských částí metropole v jejich funkční i stylistické různorodosti, včetně těch, které vyvolávaly kontroverzní diskusi. Snad nejrozsáhleji je zastoupena Praha 6, čtyrmi desítkami objektů – je tu kompletní soubor modelů rodinných domů výstavní kolonie Svazu československého díla Baba (1932).

Praha 12 považuje i novou podobu bytového domu Dvě věže za předimenzovanou

Vedle historické linie chtějí tvůrci výstavy (hlavním kurátorem je Vladimír Šlapeta) poukázat i na kvalitní současnou architekturu v našich městech a krajích. Návštěvník tak bude moci na jednom místě porovnávat českou moderní architekturu se současnými vizemi, hledat nabízející se paralely a inspirace.

Výstava Architecture Week – Česká architektura od secese k dnešku bude v Jízdárně k vidění denně mezi 10. a 18. hodinou až do 31. října. Vstupné je symbolické, 20 korun.

Zdroje: Pražský hrad, ŠestkaNepřehlédněte