• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Most nad dálnicí D6 bude stržen

  5.4.2024
  Simona Knotková

  Stavbaři v sobotu zbourají most mezi Novým Sedlem a Loktem nad dálnicí D6 na Sokolovsku. Na jeho místě postaví nový.

  Celkové předpokládané náklady na stavbu nového mostu budou zhruba 55 milionů korun. Stavba by měla být hotová do začátku října. Provoz na D6 bude omezen jen částečně, řekl novinářům krajský zastupitel Jan Bureš (ODS), který má dopravu na starosti.

  Podle ředitele Krajské správy a údržby silic Karlovarského kraje Jiřího Šlachty potrvá demolice mostu jednu noc. „V 19:00 se uzavře dálnice, začne se skládat pod most dopadový materiál, směs štěrku a písku, aby se dálnice při demolici nepoškodila. Bude tady 14 bagrů, dva nahoře a dole další. Počítáme, že do půlnoci bude most dole a do rána, do kdy je plánovaná uzavírka, se celý most odstraní,“ uvedl Šlachta.

  Stav spodní části mostu, který byl postaven v roce 1972 a neměnil se ani při stavbě dálnice pod ním, byl podle Bureše označen jako špatný a životnost mostu byla odhadnuta zhruba na pět let. Silnice z Nového Sedla do Lokte bude kvůli modernizaci mostu uzavřena, provoz na D6 bude omezen jen částečně. Podle potřeb stavby je plánováno svedení provozu do jednoho jízdního pruhu, uvedl Bureš.

  Z celkových nákladů zaplatí Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje za modernizaci mostu 8,25 milionu korun, zbylých téměř 47 milionů korun představuje předpokládaný příspěvek Evropské unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

  Most byl pro dopravu uzavřen v pondělí 2. dubna. Od soboty se začne omezovat doprava i pod mostem, na dálnici D6.

  Na přemostění dálnice je navržena trámová předpjatá konstrukce, která se skládá z opěr, jednoho středového pilíře místo nynějších dvou a spřažené mostovky. Stavba zahrnuje šest samostatných stavebních objektů. Životnost nového mostu je projektována na sto let.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte