• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Multimediální expozice mapuje dějiny Zlína

  2.9.2022
  Simona Knotková

  Město Zlín otevře novou multimediální expozici o své historii. U příležitosti letošních oslav 700. výročí od první písemné zmínky o městě vzniká v blízkosti zlínského zámku. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí radnice Tomáš Melzer. Výstava bude v sadu Svobody otevřena 15. září.

  „Výstava mapující celé dějiny města od nejstarších dob až po současnost tady dosud chyběla. Významné výročí Zlína přímo vybízelo k tomu tento úžasný příběh atraktivní formou ukázat veřejnosti,“ uvedl primátorův náměstek Pavel Stojar (STAN). „Expozice bude umístěna v exteriéru v sadu Svobody, ale jednotlivé obsahové prvky jsou navrženy tak, že po rekonstrukci zámku je bude možné umístit uvnitř v plánovaném muzeu historie města,“ uvedl Stojar.

  Multimediální expozice má tři pilíře. „Encyklopedie je obrazově textové vyprávění, které diváky ukotvuje v jednotlivých tématech historie, v čase a prostoru. Druhý pilíř – imerzní film – prostřednictvím pohyblivé digitální malby provede návštěvníky časem. Tvoří ho venkovní promítací plocha, na níž se po setmění působivě zobrazují významné momenty v dějinách Zlína,“ uvedl mluvčí. Třetí částí výstavy je prostorová instalace zrcadel. „Zrcadla budou ve dne formou krátkých výpovědí různých postav spjatých se Zlínem promlouvat k návštěvníkům. Ve večerních hodinách, doplněny o multikanálovou akustickou skladbu, navíc poslouží jako oživující světelný prvek. Ten vnese do nyní potemnělé části parku potřebné světlo. Architektonicky jde o prostorové instalace, které podtrhují, každá jiným způsobem, to, co je dnes v sadu Svobody nejcennější, vzrostlé stromy,“ dodal Melzer.

  Expozici připravuje město ve spolupráci se studiem Loom on the Moon pod vedením Martina Hejla, který má zkušenosti s interaktivními a na audiovizuálních médiích založenými expozicemi. Jde například o Muzeum nové generace v Zámku Žďár nad Sázavou, Momenty dějin i jiné projekty pro Národní muzeum. Autorem libreta k expozici je spisovatel a publicista Pavel Kosatík.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte