Muž se stal svědkem krádeže ve zlatnictví. Policistům pomohl dopadnout zloděje

27.9.2021
Jiří Bydžovský

Velkou odvahu a kuráž měl mladý muž z Českých Budějovic, který se stal svědkem vloupání do prodejny zlatnictví nedaleko českobudějovického náměstí. Kromě toho, že zavolal na linku 158, aby informoval policii o tom, co viděl, rozhodl se sám pachatele pronásledovat. Policistům poskytl informace o jeho pohybu. Zloděj skončil s pouty na rukou.

„Celá událost se stala dne 6. září hodinu před půlnocí, kdy se oznamovatel pohyboval se svým vozidlem v okolí českobudějovického náměstí. Jak policistům uvedl, všiml si, že u jednoho zlatnictví stojí nějaký muž, který rozbil výlohu a začal odtud brát různé věci, které rovnou dával do svého zavazadla. Muž nezaváhal, vytočil linku 158 a začal pachatele sledovat,“ řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Ten se mezitím i s lupem vydal do přilehlých ulic. Nejdříve ho pronásledoval svým vozidlem, nakonec však zaparkoval a vydal se za zlodějem pěšky. Po celou dobu informoval operačního důstojníka o tom, kudy se muž pohybuje, přesně ho popsal a neustále ho měl na očích. Došel za ním až do ulice Na Sadech, kam právě přijeli českobudějovičtí psovodi se služebním psem Miníkem. „Oznamovatel jim označil osobu pachatele, kterého začali policisté pronásledovat. Opakovaně jej vyzvali, aby zastavil. Ten však jejich výzvy neuposlechl a schoval se do křoví. Psovod proto vyslal svého služebního psa, aby pachatele zadržel. Mezitím na místo přijeli policisté z oddělení hlídkové služby, kteří pak spolu s psovody pachateli nasadili pouta,“ doplnila Schwarzová.

Případ si převzali  kriminalisté. Zjistili, že zadržený devětatřicetiletý muž z Českobudějovicka nekradl v tomto zlatnictví poprvé. Už koncem srpna podobným způsobem odcizil z výlohy zlatnictví na dvě desítky šperků v celkové hodnotě převyšující částku 55 000 korun. Za 11 dní se na místo činu vrátil, aby se obohatil o další šperky. Tentokrát ukradl  20 kusů šperků za více než 33 000 korun. Další škodu způsobil poškozením zařízení zlatnictví. „Kriminalisté zjistit, že to nebyla jediná trestná činnost, kterou měl  muž na svědomí. Počátkem září navštívil několikrát jednu prodejnu v ulici M. Horákové v Českých Budějovicích, kde z regálů odcizil kosmetiku a elektroniku,“ dodala mluvčí.

Kriminalisté muže obvinili z trestného činu krádeže a poškození cizí věci. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte