• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na atletickou dráhu v Trutnově se zřítilo několik balvanů

  10.4.2024
  Simona Knotková

  Město Trutnov sanuje skalní masiv, z něhož na konci února spadlo několik velkých balvanů na atletickou dráhu stadionu Na Lukách.

  Stabilizace skály a oprava poničeného atletického oválu přijdou asi na 4,5 milionu korun. Vše by mělo být hotové do poloviny května. Při pádu balvanů na ovál se nikomu nic nestalo.

  „Práce jsou rychlým řešením akutního problému, tak aby mohla na atletickém stadionu proběhnout letošní sezona. Nicméně souběžně jsme již zahájili průzkum a projekční práce na celém skalním úseku od parkoviště u zimního stadionu až ke koupališti. Kompletní sanace a zabezpečení bude probíhat v následujících letech,“ uvedl místostarosta Tomáš Eichler (Piráti).

  Areál Na Lukách je hlavním sportovištěm třicetitisícového města a širšího regionu. Kromě atletického stadionu jsou v komplexu zimní stadion, fotbalový stadion, krytý bazén, tenisové kurty a venkovní koupaliště. Skalní masiv, který je porostlý stromy, je na jižní straně areálu.

  Zvětrávající skálu rozrušují kořeny stromů a rostlin. „K tomu se přidal výrazný klimatický výkyv během letošní zimy, kdy se střídala vysoká vlhkost s mrazovými cykly. Když navíc připočteme vývratový účinek vzrostlých stromů při silném větru, výsledkem je situace, kdy se část horniny uvolnila a zřítila,“ uvedla k pádu balvanů vedoucí odboru majetku města Klára Bednářová.

  Specializovaná firma Vertico pokácí vzrostlé stromy na vrcholu skalní stěny a mladší náletové stromy ve strmém svahu pod stěnou. Za pomoci horolezecké techniky pracovníci firmy odlámou nestabilní části stěny. Velké skalní bloky rozdělí na menší a vyskládají je do valu, který vytvoří ochranu za stadionem. V patě svahu nad atletickou dráhou vznikne dva metry vysoký ochranný plot.

  Atletický stadion je veřejnosti dál přístupný. Nesmí se pouze na část oválu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte