• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Baťově kanálu vrcholí přípravy na sezonu

  18.4.2024
  Simona Knotková

  Povodí Moravy dokončuje přípravy Baťova kanálu na zahájení hlavní plavební sezony.

  Začne tradičně 1. května, potrvá do konce září. Slavnost odemykání Baťova kanálu bude tento rok ve Veselí nad Moravou. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

  Vodohospodáři postupně dokončují všechny stavební práce v plavební dráze, čistí plavební komory, seřizují technologii plavebních komor, popsal ředitel Závodu střední Morava Pavel Cenek z Povodí Moravy.

  Vodohospodáři se snaží, aby nebylo nutné omezovat plavební provoz, většinu oprav a investičních akcí tak provádí mimo hlavní plavební sezonu. V letošní sezoně opraví plavební komoru ve Spytihněvi a modernizují stavidlo ve Veselí nad Moravou, které je jediným objektem zajišťujícím napouštění povrchové vody z řeky Moravy do jižního kanálového úseku od Veselí nad Moravou až po jez Su­doměřice. Letos vodohospodáři dokončí i moderni­zaci zbývajících dvou rejd plavebních komor ve Spytihněvi a Babicích.

  Kromě velkých stavebních akcí vodohospodáři provedli i další menší opravy. „Nově jsme opravili vypouštěcí stavítko na vzpěrných vra­tech plavební komory Babice, provedli jsme opravy úchytných lan a kotvicích ok na komorách v Huštěnovicích a Uherském Ostrohu, dále pak opravy technologií na komorách Vnorovy I. a Petrov,“ vyjmenoval Cenek.

  Provoz plavebních komor letos vychází na 109 dní. V květnu a v září bývají plavební komory v provozu vždy od pátku do neděle, od června do konce srpna pak od úterý do neděle. V letošním roce to zahrnuje také státní svátky 1. a 8. května. Povodí Moravy provozní dobu rozšíří ještě o čtvrtky 2. 5. a 9. 5.

  Proplutí plavebními komorami je pro veřejnost i provozovatele plavby bezplatné.

  Baťův kanál, který slouží rekreační plavbě, je splavný téměř na 54 kilometrech mezi Otrokovicemi a slovenskou Skalicí. Ročně jej navštíví okolo 85.000 lidí. Loni v létě začala stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Hodonínsku, díky které bude možné v letní sezoně v roce 2026 poprvé doplout z přístavu ve slovenské Skalici až do Hodonína. Počítá se také s tím, že na severu bude kanál splavný až do Kroměříže.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte