Na bazaru chtěl prodat kolo. Zpráva od údajné České pošty ho připravila o statisíce

23.6.2022
Redakce

Neznámý podvodník vylákal podle policie minulý týden od muže z Kroměřížska, který přes internetový portál prodával jízdní kolo, téměř 800 tisíc korun. Pachateli hrozí v případě dopadení a odsouzení až osm let vězení.

Šestačtyřicetiletého muže, který kolo přes internetový bazar prodával, kontaktoval podle policie neznámý podvodník prostřednictvím aplikace WhatsApp. „Po zjištění, že kolo je stále ještě volné, poslal pachatel odkaz, který se jevil tak, jako kdyby jej poslali z České pošty. Údajný kupující vyzval prodávajícího k tomu, aby přešel na tento odkaz, a tím se dostane na provedený peněžní převod,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.

Následně byl podle ní muž na zobrazených internetových stránkách vyzván k zadání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, což učinil. „Na to mu zavolala pracovnice jeho banky, která zaznamenala pohyby na firemním účtu. Přihlášením do internetového bankovnictví má muž přístup jak ke svým, tak firemním penězům. Svým chováním tak firmu připravil bezmála o 800 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Případ podle policie není v poslední době ojedinělý. Ve středu informovala, že obdobným způsobem přišel muž ze Zlína při prodeji bruslí na internetovém portále o více než 400 tisíc korun. Policisté proto varují lidi, aby se na stránky svého internetového bankovnictví nikdy nepřihlašovali přes odkazy v e-mailu nebo v sms zprávách a nikomu nesdělovali hesla, přístupové kódy ani své osobní údaje. Dále apelují na uživatele internetu, aby nikdy nikomu podezřelému neumožňovali vzdálený přístup do svého počítače a nestahovali si do něj aplikace k tomu určené.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte