Na chebském hradě skončila několikaletá obnova

26.11.2022
Roman Kořinek

Na chebském hradě letos skončil rozsáhlý a mnohaletý projekt obnovy této památky. Celkem město v původně románském areálu investovalo 33 milionů korun, z čehož 90 procent představovala dotace. Zbytek šel z peněz města, které je vlastníkem hradu. Práce na hradě trvaly od roku 2018, sdělila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Obnova hradu byla rozdělená do tří fází. V první z nich v letech 2018 a 2019 byla kompletně rekonstruována vnější cihelná plenta barokního opevnění jihovýchodních kasemat od hradního paláce až po vstupní bránu a část bastionu.

V průběhu druhé etapy v roce 2020 byla nad jihozápadními kasematy vztyčena nová střecha z pálených keramických tašek. Třetí etapa zahrnovala zastřešení jihovýchodních kasemat a opravu interiéru bastionu, kde vznikla reprezentativní výstavní síň. Ta bude od počátku turistické sezony 2023 zpřístupněná jako součást nové expozice návštěvníkům.

Chebský hrad ukončil letošní hlavní sezonu na konci října. Jedna z hlavních turistických atrakcí města zaznamenala i letos nárůst počtu návštěvníků, který už překonal i roky před epidemií koronaviru. Včetně očekávaných návštěvníků na předvánoční akce tak hrad předpokládá, že sem za celý rok přijde 56.000 lidí.

Zdroj: čtkNepřehlédněte