• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na chřipku loni zemřelo 212 lidí. Teď je vhodná doba na očkování.

  6.10.2018
  Zuzana Půrová
  Další fotky

  Od poloviny září do poloviny prosince je nejvhodnější období na očkování proti chřipce. Že jde o závažné onemocnění, dokládají čísla pražských hygieniků z loňského roku – 18 lidí zemřelo, 48 mělo velmi těžký průběh nemoci. Jak hygienici upozorňují, trend posledních pěti let ukazuje na zhoršování vývoje.

  A přidávají další čísla, oproti sezóně 2014 – 2015 se jen v Praze počet obětí chřipky zvýšil trojnásobně a počet těžkých komplikovaných případů více než dvojnásobně. V rámci celého Česka loni na chřipku zemřelo 212 osob a dalších 433 lidí se potýkalo s komplikovaným, těžkým průběhem s nutností hospitalizací v nemocnicích na odděleních typu emergency, ARO či JIP. Ve srovnání s obdobím 2014/2015 se počet obětí chřipky v Česku zvýšil skoro pětinásobně a trojnásobně narostly těžké, komplikované průběhy.

  Kdo má očkování zdarma?

  Hygienici, zdravotníci i zdravotní pojišťovny přitom připomínají, že právě nyní je ideální doba na to, nechat se očkovat. Vakcína by měla být podána nejlépe od poloviny září do poloviny prosince.

  FOTO: Nachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii

  Nachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - žena, nemoc, nachlazení, chřipka, rýma, teplota, neschopenka, neschopnost, pracovní neschopnost_pixabayNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - virus chřipky, chřipka, virus_pixnioNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - Kýchnutí, kapénková infekce, nákaza, rýma, nemoc, chřipka, epidemie, mužNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - virus chřipky, chřipka, virus_pixioNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - H1N1_chřipka, virus
  Další fotky
  Nachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - Blood Cell Cell Blood White Blood Cell HumanNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - H1N1_chřipka, virus 2Nachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - rýma, chřipka, nachlazení, smrkat, infekce, žena, nemoc, léčba, kapesník_pxhereNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - rýma-chřipka-nachlazení-smrkat-infekce-žena-nemoc-léčba-kapesníkNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - rýma, chřipka, nachlazení, smrkat, infekce, muž, nemoc, léčba, kapesníkNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - nachlazení, léky, nemoc, domácí léčba, chřipka_pixabayNachlazení, chřipka – více informací v popiscích v galerii - žena, nemoc, nachlazení, chřipka, rýma, teplota, neschopenka, neschopnost, pracovní neschopnost_pixabay

  „Velkou výzvou, kterou jsme si pro letošní i další roky dali, je snaha o zvýšení dosavadní nízké proočkovanosti proti chřipce, která v Česku dosahuje úrovně cca pěti procent. Přitom existují odborné studie, které uvádí, že nemocnost u jedinců očkovaných proti chřipce je až pětkrát nižší než nemocnost očkováním nechráněných osob, očkování snižuje hospitalizaci až o osm procent,“ vypočítává ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

  OBRAZEM: Sanitka, jak ji známe dnes, vozí pacienty do nemocnic od 80. let. Vzpomínáte na tyto vozy?

  Očkovat se je možné nechat u svého praktické či dětského lékaře, pro osoby starší 65 let a také osoby stigmatizované chronickým onemocněním je očkování zdarma. Některé zdravotní pojišťovny však nabízejí proplacení vakcíny i ostatním věkovým kategoriím.

   

  Jak předcházet onemocnění?

  Vyhněte se kontaktu s nemocnými osobami (doporučená vzdálenost je min. 1 m).

  Myjte si ruce mýdlem a vodou a to podle zásad správné hygieny rukou, zvláště po kašli či kýchání.

  Rozhodně se nedotýkejte očí, nosu a úst nemytýma rukama.

  Nechte se očkovat proti chřipce.

  Dbejte také na pestrou stravu a dostatečně odpočívejte.

  Co dělat, když onemocním

  Zůstaňte doma (nejlépe v posteli) a omezte kontakt s ostatními (i v rámci
  rodiny), aby nedošlo k jejich nákaze.

  Odpočívejte a pijte hodně tekutin.

  Použité papírové kapesníky zásadně vyhazujte do odpadkového koše.

  Při kašlání / kýchání si přikryjte ústa.

  Dbejte na hygienu rukou – často si myjte ruce mýdlem a vodou, zvláště
  po kašli a kýchání.

  Kontaktujte telefonicky svého lékaře.

  Pro koho je vhodné očkování

  Osoby s chronickým onemocněním plic, ledvin a srdce.

  Osoby po onkologických nemocech.

  Obézní pacienty.

  Pro lidi starší 65 let.

  Pro osoby, které žijí nebo pracují ve větších kolektivech – např. zdravotnictví, sociální služby, veřejný sektor.

  Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

     Nepřehlédněte