• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Frýdlantsku byla zachycena vlčí smečka se sedmi mláďaty

  26.9.2023
  Simona Knotková

  Minimálně sedm vlčích mláďat se narodilo letos na jaře v česko-polském příhraničí ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Dokazuje to kamerový záznam, který smečku s 11 vlky zachytil. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo Hnutí Duha.

  Ze záběrů vyplývá, že se na Frýdlantsku pohybují minimálně čtyři dospělí jedinci a sedm vlčat. Další nejbližší smečka se podle Hnutí Duha nachází v Jizerských horách, přičemž obě vlčí teritoria jsou přeshraniční a zasahují i na území Polska.

  Důkazy o pohybu vlků v libereckém příhraničí nacházejí dobrovolníci takzvaných Vlčích hlídek od roku 2018, místní obyvatelé ale na jejich možný výskyt v Jizerských horách a na Frýdlantsku upozorňovali už od roku 2014.

  „To, že se podařilo potvrdit reprodukci vlčí smečky na Frýdlantsku, je dalším důkazem toho, že vlci jsou přizpůsobiví tvorové a dokážou žít i v lidmi pozměněné krajině. Nyní je na člověku, aby si na trvalý výskyt vlka na našem území opět zvykl a zabezpečil nejen svá stáda, ale třeba i zbytky potravin (komposty, popelnice) v blízkosti lidských sídel,“ uvedla koordinátorka dobrovolníků takzvaných vlčích a rysích hlídek na Liberecku Kristýna Fridrichová.

  Vlk obecný patří ke kriticky ohroženým druhům, a je proto chráněný. Vlci pomáhají regulovat přemnožená prasata divoká, srnce či jeleny, zároveň ale působí škody chovatelům. I proto v posledních letech sílí hlasy k regulaci vlčí populace. Evropská komise letos na začátku září uvedla, že kvůli rostoucímu počtu vlků zvažuje uvolnění pravidel ochrany těchto šelem, které podle farmářů v řadě zemí stále častěji útočí na dobytek. Podle odhadů přírodovědců žije v 27 evropských zemích více než 15 000 vlků, jejichž počet za poslední desetiletí vzrostl o čtvrtinu.

  V Libereckém kraji odhadem žije několik desítek vlků. Potvrzené zprávy o jejich výskytu jsou kromě Liberecka také z CHKO Kokořínsko – Máchův kraj i Lužických hor.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte