Na Hradě probíhá novoroční oběd Zemana s Vondráčkem. Vystrčila zvou lidé na oběd, aby mu to nebylo líto

13.1.2021
Redakce

V minulých letech se účastnili novoročního setkání s prezidentem na Hradě šéfové obou parlamentních komor. Loni a předloni obědvali se Zemanem Vondráček a Jaroslav Kubera (ODS), který loni v lednu náhle zemřel nedlouho po novoročním obědě. Na něm dostal od Zemana dopis z čínského velvyslanectví s varováním před plánovanou cestou na Tchaj-wan.

Kdy budete volit? Prezident Zeman o tom už rozhodl

Nový předseda Senátu Vystrčil se rozhodl misi na Tchaj-wan uskutečnit, Pražský hrad byl ostře proti. Zeman poté přestal druhé nejvyššího ústavního činitele zvát na setkání ústavních činitelů k zahraniční politice. Vystrčil od něj nedostal ani pozvánku na dnešní novoroční oběd.

„Já to nijak neřeším,“ řekl Vystrčil k tomu, že nedostal pozvání. Uvedl, že ke své funkci přistupuje profesionálně a v případě, že je potřebné debatovat s jiným ústavním činitelem, tak tak učiní. Současného stavu lituje jen kvůli tomu, že „vyvolává pocit, že tady nejsou schopni se lidé domlouvat, nejsou schopni se navzájem tolerovat, nejsou schopni překročit nějaké mantinely nebo nějaké své osobní pocity“.

Dnes na twitteru napsal, že ho lidé v reakci na Zemanovo rozhodnutí zvou na oběd k sobě domů. „Mnozí jste solidární a máte smysl pro humor. Díky! Je to pro mě povzbuzení,“ uvedl.

adp/ČTKNepřehlédněte