Na hrady a zámky v Libereckém kraji přišlo nejméně lidí za poslední roky

25.11.2021
Jan Štoll

Na osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji přišlo letos do konce října 300 830 návštěvníků, to je nejméně minimálně od roku 2006. Za propadem je kratší sezona i opatření proti šíření koronaviru.

Loni památky navštívilo o 35 tisíc lidí více než letos a předloni dokonce o 154 tisíc více. Vyplývá to z dat návštěvnosti Národního památkového ústavu. Letošní sezonu stejně jako loni negativně ovlivnila a zkrátila koronavirová pandemie, památky otevřely až o dva měsíce později než obvykle. Lidi od návštěv odrazovala i protiepidemická nařízení. „Z hlediska návštěvnosti byl bohužel letošní rok slabší, návštěvníci upřednostňovali objekty hradního typu, kde se mohli pohybovat bez roušek, či zámecké areály a parky,“ uvedl regionální ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec.

Tradičně největší zájem byl v kraji o zříceninu hradu Trosky v Českém ráji. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna letos vystoupalo skoro 97 tisíc lidí, loni jich bylo o 2700 více. Druhou nejvíce navštěvovanou státní památkou v kraji byl hrad Bezděz na Českolipsku s více než 53 tisíci turisty a třetí zámek Sychrov nedaleko Turnova, který měl přes 52 tisíc návštěvníků.

Pro Sychrov letošní sezona ale ještě neskončila, jde o celoročně přístupnou památku. To nově platí i pro zámek Zákupy na Českolipsku, který má i nyní otevřeno od úterý do neděle. Někdejší letní císařskou rezidenci Habsburků si letos do konce října prohlédlo přes 17 tisíc turistů, loni jich bylo o 5000 více. Další památky chystají akce na adventní období, konkrétně příhraniční hrad Grabštejn na Liberecku a zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí. S ohledem na epidemickou situaci ale není jisté, zda je budou moci kastelánky uspořádat. Organizátoři už zrušili oblíbené adventní trhy, které měly být na zámku Sychrov poslední listopadový víkend.

Podle mluvčí Územní památkové správy Lucie Bidlasové letos pokračovaly i práce na obnově hradů a zámků. „Na hradě Bezděz probíhá oprava ochozu velké věže, nyní se pokládá izolační vrstva a následně po vyzrání i nová dlažba,“ uvedla. Na zámku Hrubý Rohozec v Turnově řemeslníci letos opravovali římsy a okapové svody, které byly v havarijním stavu, a také grotu, což je 30 metrů nad zemí umělé vytvořená jeskyně. „U zámku Lemberk byla provedena revitalizace lipové aleje vedoucí od Bredovského letohrádku směrem k Jablonnému v Podještědí,“ dodala Bidlasová. Trosky mají kompletně zrekonstruované pódium na druhém nádvoří, na zámku v Zákupech k závěru spěje obnova barokního krovu, stropů a střechy a na hradě Grabštejn oprava takzvaného Malého nádvoří.

ČTKNepřehlédněte