• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na jihočeských řekách zůstává první povodňový stupeň

    První stupeň povodňové aktivity na některých místech na řekách na jihu Čech zůstane ještě v následujících dnech. Hladina se zvýšila po pátečních a sobotních deštích. První povodňový stupeň ještě nějakou dobu vydrží především na Lužnici. Informoval o tom hydrolog českobudějovického hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák.

    První povodňový stupeň na Lužnici evidují stanice u jezu Pilař na Jindřichohradecku a v Bechyni a v Klenovicích na Táborsku. „Voda v Lužnici teče velmi pomalu, takže trvá delší dobu, než na této řece hladina klesne. Ale první povodňový stupeň nepředstavuje nějakou vážnou situaci,“ uvedl Vlasák. První stupeň povodňové aktivity v pondělí ráno na jihu Čech platil ještě na některých místech na Malši, Nežárce a Nové řece. Podle předpovědi meteorologů může ještě střídavě pršet i v následujících dnech, což by případně hladinu zvýšilo. „Může se stát, že někde na krátkou dobu řeky překročí i druhý povodňový stupeň,“ uvedl Vlasák.

    Po vydatných deštích z druhé poloviny minulého týdne platil v pondělí ráno první povodňový stupeň ještě přibližně na 20 místech v Česku, včetně Prahy. Dyje na dvou místech dosahovala druhého stupně. Vyplývá to z údajů na povodňovém serveru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) kolem pondělních 08:00.

    V pondělí ještě může v přeháňkách spadnou pět, na horách až deset litrů vody na metr čtvereční. Na jihu Čech očekávají meteorologové výraznější srážky i v úterý, a to především na Šumavě.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    17.7.2026
    Jižní Čechy

    V národním parku Šumava hoří