Hygienici při letošních letních kontrolách dětských táborů v Libereckém kraji uložili šest pokut za 11 000 korun. Je to stejný počet jako loni. Letos ale po několika letech hygienici odhalili jeden neohlášený tábor, který navíc předčasně skončil kvůli hromadnému onemocnění. V tiskové zprávě o tom informovala krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.
Na neohlášený tábor na Semilsku přišli hygienici na konci prázdnin díky podnětu jednoho z rodičů. „Jednalo se o sportovní soustředění, které naplnilo podmínky zotavovací akce s ohlašovací povinností. To znamená, že se jednalo o organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než pět dnů. Tuto povinnost organizátor nesplnil. Na místě jsme provedli státní zdravotní dozor, při kterém jsme dále zjistili, že organizátor nezajistil pro akci osobu zdravotníka,“ uvedla krajská ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová.
Znovu na toto místo se hygienici vrátili o několik dnů později, když účastníci soustředění odjeli kvůli hromadnému onemocnění, které se u nich projevovalo zvracením, průjmy a zvýšenou teplotou. V době příjezdu hygieniků byla provozovna uzavřená. „Bohužel se nám nepodařilo získat žádné laboratorní výsledky od účastníků akce, abychom věděli, zda se jednalo o virové onemocnění dětí v kolektivu se rychle šířící nebo zda se jednalo o jiný zdroj nákazy. Po znovuotevření provozovny provedou kontrolu kolegyně z odboru hygieny výživy zejména s ohledem na kvalitu pitné vody,“ dodala Hochmalová.
S výjimkou tohoto sportovního soustředění měla letní táborová sezona v kraji z pohledu hygieniků obvyklý průběh. Ve srovnání s předchozími lety nebyly výjimečné ani zdravotní potíže účastníků ostatních táborů. Ve zdravotních denících se podle mluvčí hygieniků objevovaly běžné záznamy o přisátých klíšťatech, odřeninách, vícečetné poštípání od komárů, muchniček. „Lokálně byl zaznamenán vyšší výskyt vos, naopak nižší výskyt klíšťat oproti loňskému roku. Bez nutnosti ukončit zotavovací akci provozovatelé dvou zařízení řešili výskyt štěnic,“ dodala Balašová.
Při hodnocení jídelníčků na dětských táborech se letos hygienici více zaměřili na množství soli v pokrmech. „Zájem o tuto problematiku nás celkem překvapil, včetně znalostí, které kuchařky a kuchaři v této oblasti měli. Opakovaně jsme slyšeli postesk nad odmítáním pomazánek, ryb a luštěnin dětmi. Naopak jsme viděli více čerstvého ovoce a zeleniny a pestřejší pitný režim,“ uvedla Hochmalová. Standardem je podle ní voda i čaj, na řadě táborů měly děti také ředěné džusy, minerálky a k snídani bílou kávu či kakao. „Leckdy byl jídelníček i pitný režim pestřejší na táborech na loukách, kde nejsou ideální podmínky pro skladování, než v hotelech či penzionech,“ dodala Hochmalová.
V kraji se letos konalo 228 akcí letní dětské rekreace ve 318 turnusech. Zúčastnilo se jich 16.415 dětí, což je o 93 méně než loni. Před rokem bylo v kraji 232 táborů v 325 bězích.
Zdroj: ČTK