• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na nepopulární 29. únor bude v krnovské porodnici rodit několik žen

  28.2.2024
  Simona Knotková

  Několik porodů je naplánováno v krnovské nemocnici na letošní 29. únor.

  Tento termín nepatří mezi ženami k nejoblíbenějším, protože kvůli přechodnému roku v podstatě děti slaví narozeniny jednou za čtyři roky. Ovlivnit to moc nejde, v případě přirozených porodů vůbec. Snazší to je podle některých lékařů u císařských řezů.

  Pravidelně se v nemocnicích v Moravskoslezském kraji narodí v tento den několik dětí. Na světě žije bezmála pět milionů lidí, kteří mají v rodném listě uvedeno datum 29. února. V Česku jich je asi 6000, například v Opavě jednatřicet.

  Letošní 29. únor bude třetí pro porodníka Městské nemocnice Ostrava (MNO) Karla Fouska. Ve své dosavadní praxi nezaznamenal, že by rodičky toto datum nějak výrazně řešily. „Zatímco plánované císařské řezy a vyvolávané porody se v případě zájmu vyhnou tomuto datu, přírodě se poručit nedá, a když zavelí, miminko jde na svět,“ řekl lékař.

  Před čtyřmi lety, tedy 29. února 2020, se v porodnici MNO narodily dvě děti, Charlotta a Antonín. „Sestřičky z porodního sálu si ze své praxe nepamatují, že by maminka byla nešťastná z takového data narození miminka. Na rozdíl od Velkého pátku, který jedna maminka dokonce oplakala,“ dodala mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

  Děti přišly na svět 29. února před čtyřmi či osmi lety i v porodnici Nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích. V roce 2016 se tam narodilo hned šest dětí. Podle tamní staniční sestry Petry Chromkové sice toto datum nepatří u rodiček mezi nejoblíbenější, důvod pro posunutí termínu porodu to ale není.

  Podobné zkušenosti má i personál porodnice v Krnově. „V roce 2020 se nám narodily poslední únorový den dvě holčičky. I letos máme na 29. února naplánováno několik porodů. Maminky toto datum ale nijak neřeší,“ řekl mluvčí krnovské nemocnice Jiří Krušina. Dodal, že mnohem více rodičky řešily porody kolem konce roku, kdy se měnila výše rodičovského příspěvku. To tamní lékaři zaznamenali snahy porody odložit na dobu, kdy to bude ekonomicky výhodnější.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte