Na oběžnou dráhu míří další družice. Povely bude dostávat od vědců Západočeské univerzity

13.1.2022
Andrea Jančová

Den D nastal dnes pro vědecký tým na Západočeské univerzitě v Plzni. Po několika letech příprav vzletí dnes odpoledne do vesmíru technologicky nejpokročilejší česká družice s názvem VZLUSAT-2. Komunikovat se s ní bude opět prostřednictvím pozemní stanice na Západočeské univerzitě v Plzni.

Družici připravil Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze a jedná se o druhý prototyp nanosatelitu VZLUSAT-1. U společnosti Spaceflight prošel satelit úspěšnou integrací do oddělovače družic a čekal na start. Komentovaný přenos startu je možné sledovat online od 15.50 našeho času.

VZLUSAT-2 je technologicky nejpokročilejší českou družicí, obsahuje dvojici kamer pro pozorování Země, rentgenovou optiku a detektory, detektor Gama záblesků a detektory odplyňování vodních par z materiálů družice. Pro podporu těchto experimentů je vybavena přesným GPS přijímačem a stabilizačním systémem s kolečky. Druhá družice z dílny letňanského ústavu poletí v rámci mise Transporter 3 na nosiči Falcon 9 od společnosti SpaceX.

Na řízení družice se stejně jako u satelitu VZLUSAT-1 opět podílejí pracovníci Fakulty aplikovaných věd a Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Povely budou vysílat přes vlastní pozemní stanici umístěnou na střeše Fakulty elektrotechnické.

Zdroj :vz


Témata:

Nepřehlédněte