Na Pardubicku se ruší desítky spojů. Nejsou řidiči

25.8.2022
Simona Knotková

Ze 1700 regionálních autobusových spojů, které v Pardubickém kraji provozuje společnost BusLine, od září asi čtyři procenta ubydou. Dopravce nebyl kvůli nedostatku řidičů schopen všechny zajistit. Zrušeny budou spoje, které mají nízký dopravní význam.

„Dopravce BusLine zajišťuje ve školním roce v regionu přibližně 1700 spojů denně. Počínaje novým jízdním řádem by mělo být vynecháno 67 spojů, které mají nízký dopravní význam z hlediska počtu cestujících nebo mají v blízkém čase alternativu, a to jak v autobusové, tak i v železniční dopravě,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš. Zrušené spoje představují téměř čtyři procenta ze všech zajišťovaných firmou BusLine. Ještě před polovinou července Kortyš mluvil o snížení asi o dvě procenta.

Podle hejtmana Martina Netolického byly všechny spoje detailně prozkoumány, u více než 200 neshledal dopravce ani technologové dopravy velký dopravní význam, protože je využívá minimum cestujících nebo je mohou nahradit jiné. „Vzhledem k místní znalosti jsme debatovali o jednotlivých spojích, u kterých jsme dopravci sdělili, že součástí nového jízdního řádu musí být. U dalších jsme řešili změnu časových poloh tak, aby byla změna pro cestující co nejmenší. Pokud by se ukázalo, že je po určitých spojích přeci jen velká poptávka, budeme se ji snažit zohlednit v rámci další, tedy prosincové změny jízdního řádu,“ uvedl Netolický.

Od 12. června v kraji jezdí noví autobusoví dopravci, kteří vzešli ze soutěže, hejtmanství má s nimi smlouvy na deset let. Společnost BusLine získala Orlickoústecko, Lanškrounsko, Jevíčsko a Litomyšlsko. V prvních dnech činily výpadky až 200 spojů denně, později 40 až 80. Firmě se nepodařilo převzít část řidičů po předchozím dopravci. Od 1. srpna byl zaveden upravený prázdninový jízdní řád, v němž bylo vypuštěno 40 spojů z přibližně 1500, které BusLine v prázdninovém provozu zajišťuje. Výpadky jsou od té doby spíše výjimečné, například ve čtvrtek nejelo šest spojů.

Aby byly cestujícím komplikace alespoň částečně kompenzovány, nevybíralo se v autobusech od 14. června zhruba dva týdny jízdné. Pardubický kraj chce firmě BusLine odebrat část nasmlouvaných plateb, kromě toho bude muset přepravce zaplatit pokutu podle uzavřené smlouvy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte