Na plzeňském náměstí už září vánoční strom, stánky osiřely

29.11.2021
Andrea Jančová

Město Plzeň včera rozsvítilo svůj letošní vánoční strom. Postarali se o to primátor města Martin Baxa spolu s biskupem plzeňským Tomášem Holubem. Rozsvícení vánočního stromu mohli Plzeňané sledovat on-line. Město muselo plánovaný slavnostní program zrušit s ohledem na platná vládní opatření v souvislosti s pandemií covidu-19.

„Milé Plzeňanky, milí Plzeňané, ani v tento poměrně obtížný okamžik se nevzdávejme toho vnímat adventní čas jako čas radostný a jako čas naděje. Pevně věřím, že v týdny, které teď máme před sebou, si dokážeme najít čas pro sebe a své blízké a že dokážeme vnímat předvánoční atmosféru jako hezkou dobu. Dovolte, abych nám všem popřál klidný adventní čas, krásné a spokojené vánoční svátky, a především pevné zdraví,“ uvedl Baxa těsně před tím, než strom rozsvítil.

Biskup plzeňský Tomáš Holub řekl, že vánoční strom rozsvícený na počátku adventní doby je příslibem, že přijde nádherný čas. Připomněl také příběh, který stál tomu všemu na začátku, tedy nesnadné putování Marie a Josefa do Betléma. „Věřím, že i naše putování nakonec dojde cíle, který potěší naše srdce, naši duši i naše vzájemné vztahy.“

Vánoční strom je 15 metrů vysoký a září především v bílé barvě. O jeho výzdobě rozhodli na podzim sami obyvatelé Plzně, kteří v anketě vybrali, že vánoční strom bude letos ozdoben blikajícím LED řetězem, velkými i malými světelnými hvězdami, světelnou špičkou a bílými plastovými ozdobami. Plzeňským vánočním stromem je letos jedle obrovská. Tento druh má město jako vánoční strom vůbec poprvé, jedinečný je proto, že ho lidé běžně v lesích neuvidí, vysazuje se hlavně v parcích.

Vánočně vyzdobeny a osvětleny jsou také ulice města. Novou výzdobu má Klatovská třída, i pro ni vybírali vánoční nasvícení Plzeňané v anketě a zvolili osvětlení připomínající polovinu opadaného listnatého stromu. A ulice Plzně už také brázdí vánoční tramvaj.

Zdroj : vzNepřehlédněte