Na polích a v sadech budou chybět zahraniční brigádníci

29.3.2020
Martin Solar

Společnost Agrokomplex Bohušovice nad Ohří přijala vlastní krizová opatření. Lidé nad 60 let jsou doma, další zaměstnanci se v práci střídají. „Tohle opatření bude ještě v pondělí, pak uvidíme, co bude dál,“ uvedl ředitel společnosti Ivo Kadeřábek. Obává se, že v dubnu při sklizni špenátu budou chybět brigádníci z Ukrajiny. Zmínil, že mrazírny, které špenát zpracovávají, možná také nebudou mít dostatek pracovníků. „Špenát budeme sklízet příští týden, je ho 3000 tun,“ doplnil.

Kadeřábek nevyloučil, že se obrátí na zaměstnance zavřených továren. „Sezonně potřebujeme 35 lidí na sklizeň, 25 máme přes agenturu,“ dodal ředitel.

Stavební práce v Podmoklech jsou zahájeny

Společnost se zaměřuje na výrobu rostlinných a živočišných produktů. Firma pěstuje obiloviny, cukrovou řepu, řepku olejnou a zeleninu. Z živočišných výrobků produkuje mléko a hovězí maso. Firma hospodaří na pozemcích na Mělnicku a na Litoměřicku.

Předseda zemědělského družstva Klapý Otakar Šašek řekl, že má také obavy z nedostatku pracovních sil. „Jsme odkázáni na zahraniční pracovníky. Myslím si, že by to mohla být příležitost, a tímto nabízíme všem, kteří přijdou o práci v našem okolí, aby se zapojili do sklizně,“ uvedl předseda.

Klapý se zaměřuje na pěstování ovoce. Předseda se rozhodl věnovat jablka z loňské sklizně litoměřickému krizovému štábu. Ten je rozdává dál, třeba litoměřické nemocnici.

čtkNepřehlédněte