• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na protestující traktory dohlédne jihočeská policie. Bude hlídat, kudy jedou

  21.2.2024
  Doris Drienová

  Policie na jihu Čech se ve čtvrtek zaměří na to, zda traktory a jiné zemědělské stroje nejezdí po silnicích první třídy a dálnicích. Souvisí to s plánovaným protestem zemědělců.

  Podle informací jihočeské agrární komory se jej zúčastní přibližně tři stovky traktorů a jiných strojů. O případných kontrolách řekl ve středu jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

  „Budeme se snažit zajistit plynulý provoz na všech vozovkách. Zemědělská technika nesmí na silnice prvních tříd a dálnice. Na některé vozovky prvních tříd platí výjimky a zemědělci na ně mohou. Ale většinou se to týká pouze období žní a s nimi spojených prací,“ řekl Bajcura.

  Jihočeští zemědělci připravují na čtvrtek protest na několika místech. Někde chtějí využít i silnice první třídy. Jde například o vozovky k hraničním přechodům s Rakouskem Dolní Dvořiště a Německem Strážný. Za jízdu traktorem a zemědělskou technikou po silnici první třídy hrozí řidičům pokuty.

  Čtvrteční akce je protestem proti zemědělské politice Evropské unie. „Cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz: ´Už s námi takhle neorejte!´ směrem k Bruselu. Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ uvedli zemědělci v prohlášení pro média.

  Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka se chystají ve čtvrtek vyjet k hranicím, kde chtějí protestovat proti agrární politice Evropské unie. Vadí jim především podmínky takzvaného Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, ale i bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny či Latinské Ameriky. Do protestů, které odrážejí podobné projevy nespokojenosti po celé Evropské unii, se podle českých či maďarských zemědělských organizací zapojí Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko, tedy země visegrádské čtyřky, a také Litva a Lotyšsko.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte