Na Slezskoostravském hradě začala tradiční výstava betlémů

3.12.2022
Doris Drienová

Na Slezskoostravském hradě si zájemci od soboty mohou prohlédnout tradiční výstavu betlémů. Součástí expozice jsou dřevěné a papírové betlémy převážně ze soukromých sbírek, sdělila kastelánka Miriam Čechová.

„Některé exponáty jsou zapůjčeny z muzeí. Mimo zápůjčku z Přerova a Prostějova jde hlavně o betlémy z Moravskoslezského kraje. Zajímavostí je betlém z Valašského muzea, který vznikl v rámci řezbářského sympozia a každou jeho figurku vytvořil jiný řezbář. Většina papírových betlémů je pak ze soukromé sbírky Stanislava Dostála z Přerova, který se může chlubit sbírkou o 700 exponátech, na hradě jich bude vystaven pouze zlomek,“ uvedla Čechová.

V hradní galerii se návštěvníci dozví také zajímavé informace o tradici vánočního stromu nebo vzniku betlémářství. „Po celou dobu výstavy bude v galerii otevřen bar s punčem, horkou čokoládou a nebudou chybět vánoční koledy a dětský koutek. Výstava betlémů je přístupná v rámci běžného vstupného na hrad,“ doplnila Čechová. Výstava potrvá až do 8. ledna.

V prosinci je hrad otevřený mimořádně vždy od pondělí do neděle, a to od 09:00 do 18:00. Výjimkou bude pouze Štědrý den a silvestr, kdy se hradní brány uzavřou již ve 14:00. O třetí adventním víkendu, tedy 10. a 11. prosince, je připraven i tradiční program Vánoce na hradě. „Je to ideální místo na klidnou vánoční procházku s rodinou či přáteli. Děti mohou napsat dopis Ježíškovi, za odborné asistence a výkladu si malí i velcí návštěvníci mohou roztopit olovo a zjistí, co je čeká v příštím roce,“ uvedla kastelánka. Chybět nebude ani betlém, soutěže nebo divadelní představení. Kompletní program lze najít na webových stránkách Slezskoostravského hradu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte