• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit. Praha 7 má svou první knihobudku

  3.11.2017
  Fefík

  Knihobudky neboli veřejné knihovničky se v posledních letech staly oblíbeným vybavením veřejného prostoru. „Chtěli jsme dát také obyvatelům Prahy 7 k dispozici místo, kde by mohli uložit či si zdarma vzít knížku dle svého výběru. Naším záměrem bylo přijít s něčím originálním, co by odráželo kreativního ducha naší městské části,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. A tak se na Strossmayeráku objevil Červený parazit.

  Parazita vymyslel student umprumky

  Navrhnout outdoorové knihovny dostali za úkol studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří pracovali pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Ogloj Chorchoj. Zadáním bylo zpracovat návrhy knihobudek na míru Letné a Holešovicím tak, aby ladily s okolím, byly dobře dostupné a odolaly nepřízni počasí.

  FOTO: Knihobudka

  Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,

  Během zimního semestru se sešlo celkem sedmnáct studentských návrhů, které byly nejdřív vystaveny v informačním centru Prahy 7.

  „Rozhodli jsme se pro realizaci Červeného parazita podle návrhu Matyáše Kočnara. Líbilo se nám konstrukčně jednoduché, estetické a funkční řešení, které lze snadno umístit na pouliční osvětlení či jiné sloupy, které se ve veřejném prostoru vyskytují,“ uvedl radní Prahy 7 Pavel Zelenka.

  Objev historických maleb znemožnil znovuotevření knihovny v Říčanech

  Knihobudka potřebuje patrona

  Aby knihobudka fungovala, musí se o ni někdo starat. Proto Praha 7 začala hledat dobrovolné správce, kteří by na knihovničky dohlédli. Patronem první knihobudky se stalo Antonínovo pekařství.

  V případě že bude o první sedmičkovou knihobudku zájem, bude Praha 7 společně se svými občany hledat možná umístění a patrony dalších veřejných knihovniček.

   

     Nepřehlédněte