Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit. Praha 7 má svou první knihobudku

3.11.2017
Fefík

Knihobudky neboli veřejné knihovničky se v posledních letech staly oblíbeným vybavením veřejného prostoru. „Chtěli jsme dát také obyvatelům Prahy 7 k dispozici místo, kde by mohli uložit či si zdarma vzít knížku dle svého výběru. Naším záměrem bylo přijít s něčím originálním, co by odráželo kreativního ducha naší městské části,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. A tak se na Strossmayeráku objevil Červený parazit.

Parazita vymyslel student umprumky

Navrhnout outdoorové knihovny dostali za úkol studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří pracovali pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Ogloj Chorchoj. Zadáním bylo zpracovat návrhy knihobudek na míru Letné a Holešovicím tak, aby ladily s okolím, byly dobře dostupné a odolaly nepřízni počasí.

FOTO: Knihobudka

Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,Knihobudka - Knihobudka, knihy,

Během zimního semestru se sešlo celkem sedmnáct studentských návrhů, které byly nejdřív vystaveny v informačním centru Prahy 7.

„Rozhodli jsme se pro realizaci Červeného parazita podle návrhu Matyáše Kočnara. Líbilo se nám konstrukčně jednoduché, estetické a funkční řešení, které lze snadno umístit na pouliční osvětlení či jiné sloupy, které se ve veřejném prostoru vyskytují,“ uvedl radní Prahy 7 Pavel Zelenka.

Objev historických maleb znemožnil znovuotevření knihovny v Říčanech

Knihobudka potřebuje patrona

Aby knihobudka fungovala, musí se o ni někdo starat. Proto Praha 7 začala hledat dobrovolné správce, kteří by na knihovničky dohlédli. Patronem první knihobudky se stalo Antonínovo pekařství.

V případě že bude o první sedmičkovou knihobudku zájem, bude Praha 7 společně se svými občany hledat možná umístění a patrony dalších veřejných knihovniček.

 

 



Nepřehlédněte