• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na Velehrad zavítaly desetitisíce poutníků

  6.7.2024
  Simona Knotková

  Národní pouť na Velehradě na Uherskohradišťsku v pátek navštívilo zhruba 30 000 lidí z Česka i zahraničí. Návštěvnost byla podobná jako loni, řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

  Dvoudenní akce dopoledne vyvrcholila poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Česká republika v pátek slavila státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, velehradské cyrilometodějské slavnosti jejich odkaz připomínají. Dny lidí dobré vůle začaly ve čtvrtek a patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, běžně se jich účastní několik desítek tisíc lidí.

  „Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Kořenek. Čtvrteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle ve Velehradě navštívilo podle organizátorů 20 000 lidí a vynesl 1,025 milionu korun. Loni byl výnos po koncertu 805 000 korun.

  Cyrilometodějské slavnosti na Velehradě se konají 25. rokem. Páteční poutní mši sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík, nechyběl pražský arcibiskup Jan Graubner, hlava české katolické církve, a biskupové z Čech, Moravy a Slezska. Kazatelem byl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Po skončení poutní mše ocenila Česká biskupská konference (ČBK) několik významných osobností. Řád sv. Cyrila a Metoděje obdržel za celoživotní tvorbu křesťanských pořadů v médiích Jiří Florian, který se stal zakládajícím členem náboženského vysílání. V roce 2002 byl jmenován do funkce šéfa programu brněnského studia České televize. V roce 2005 se stal šéfdramaturgem Centra náboženské tvorby.

  Děkovné uznání ČBK získal přední český barytonista Roman Janál, který se věnuje interpretaci staré i současné duchovní hudby. Děkovné uznání obdržel i muzikolog, loutnista, zpěvák, textař a muzikant Jiří Tichota. Jeho jméno je spojeno především s folkovou skupinou Spirituál kvintet, u jejíhož zrodu v roce 1960 stál. Pamětní medaile ČBK získali dětský klinický a poradenský psycholog, psychoterapeut a supervizor Jaroslav Šturma a osobní lékař čtyř posledních litoměřických biskupů Milan Zbořil.

  Po poledni Velehradem zněl koncert dechové muziky, v 15:00 začne mše východní liturgie. V 17:00 pouť zakončí Cimbálová muzika Velehrad. Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku letos připomínají také 75 let od zveřejnění pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky. K vidění je rovněž výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu, 33 solitérů symbolizuje 33 kněží z Moravy, kteří zahynuli v době komunismu.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte