• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na začátku stála pomluva. Spor dvou mužů málem skončil vraždou

  13.6.2024
  Simona Knotková

  Šestačtyřicetiletý Marek Šperka, který loni v prosinci zaútočil v Chropyni na Kroměřížsku nožem na svého známého a zranil ho, ve čtvrtek u zlínského krajského soudu přiznal vinu.

  Soud jeho prohlášení přijal, v případu tedy nebude provádět zevrubné dokazování. Za pokus o vraždu hrozí muži 12 až 20 let vězení. Svého činu při zahájení hlavního líčení litoval.

  Na svého o tři roky staršího známého Šperka zaútočil nožem a pokusil se ho bodnout po předchozím vyhrožování. Konflikt s mužem měl i v minulosti. „Pokusil se jej zabít,“ řekl k prosincovému útoku státní zástupce Martin Malůš. Při napadení, které se odehrálo 28. prosince odpoledne na ulici, byl podle něj Šperka intoxikovaný alkoholem a marihuanou.

  Napadený muž utrpěl zranění, mezi nimi řeznou ránu na tváři, ranku na rameni nebo oděrku temene. „Zranění nebyla nijak závažná. Nicméně bylo to dáno tím, že se aktivně bránil a zejména tím, že obžalovaný zlomil nůž, kterým na poškozeného útočil. Tím pádem nemohl v útoku dál pokračovat,“ uvedl žalobce.

  Obžalovaný muž uvedl, že se cítí vinen. Útok vysvětlil předchozími rozepřemi se známým. „Tam bylo vykládání, že mám poměr s dcerou, pomluvy. Nebyl tam úmysl ublížit, spíš postrašit, domluvit se s ním. Pak se to nějak zvrtlo,“ řekl Šperka k napadení. „Strašně se za sebe stydím, jednal bych určitě nějak jinak. Moc toho lituji,“ doplnil.

  Před soudem Šperka dále uvedl, že před vzetím do vazby se staral o svou šestnáctiletou dceru. Zmínil též, že pobírá invalidní důchod a tvrdil, že kromě alkoholu a marihuany nepožívá žádné další návykové látky.

  Hlavní líčení by mělo pokračovat ve čtvrtek 20. června, na kdy soud na základě žádosti obžalovaného a jeho obhájce plánuje předvolat znalce. Je pravděpodobné, že ve stejný den zazní i závěrečné řeči a rozsudek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte