Žena čekala na změnu důchodu skoro rok, správa sociálního zabezpečení vydala rozhodnutí až poté, kdy se o věc začal zajímat veřejný ochránce práv. Úřad podle ombudsmana více než trojnásobně překročil lhůtu pro vydání rozhodnutí. Hotovo přitom mohlo být za několik minut. Vyplývá to ze stanovisek ombudsmana zveřejněných na jeho webu.
Žena požádala o změnu starobního důchodu prostřednictvím Okresní správy sociálního zabezpečení Benešov na konci května 2023. Žádala srovnávací výpočet, zda plný důchod s plným výchovným nebude od ledna 2023 vyšší než dílčí důchod s dílčím výchovným, který dosud pobírala. Vzhledem k tomu, že se nic nedělo, na konci listopadu vyřízení žádosti urgovala. Do poloviny letošního března ale od úřadu nedostala žádnou odpověď, podala proto stížnost k ombudsmanovi.
Veřejný ochránce práv na konci března vyzval úřad k vyjádření, hned na začátku dubna správa sociálního zabezpečení vydala rozhodnutí, kterým ženě zpětně od ledna 2023 starobní důchod zvýšila. Ženě také peníze zpětně doplatila.
Ombudsman uvedl, že správa sociálního zabezpečení je povinna vyřizovat všechny věci bez zbytečných průtahů. Pro vydání rozhodnutí o změně důchodu je navíc lhůta 90 dnů ode dne podání žádosti.
„Řízení o Vaší žádosti bylo zahájeno dne 31. 5. 2023 a skončilo vydáním rozhodnutí dne 5. 4. 2024, trvalo 310 dnů, tj. déle než 10 měsíců. Lhůta pro vydání rozhodnutí byla překročena více než trojnásobně,“ konstatoval veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.
Správa sociálního zabezpečení ombudsmanovi ve vyjádření sdělila, že důvodem delší doby řízení byla dlouhodobě komplikovaná situace v konkrétním úřadu. A skutečnost, že žena byla první klientkou, pro kterou byl po provedení srovnávacího přepočtu výhodnější plný starobní důchod s plným výchovným, než doposud pobíraný dílčí důchod s dílčím výchovným. Sociální správa prý také byla v roce 2023 extrémně přetížená v souvislosti se zpracováním nové agendy výchovného a s nutností rozhodnout o vysokém počtu žádostí o předčasné starobní důchody. Za prodlení se ženě úřad omluvil.
„Extrémní přetížení správního orgánu je vážným důvodem, který může do určité míry ospravedlnit delší dobu trvání řízení. Vy jako jeho účastník však máte právo na vydání rozhodnutí v přiměřené době a ani extrémní přetížení správního orgánu nemůže toto právo popřít,“ uvedl ombudsman.
Doplnil, že případ stěžovatelky navíc nebyl komplikovaný, protože správa sociálního zabezpečení nemusela došetřovat žádné nové skutečnosti. Pro přijetí rozhodnutí potřebovala pouze provést srovnávací výpočet, který udělá počítačový program a je hotový za několik minut. Jedinou komplikaci případu podle ombudsmana představovala neexistence vzoru rozhodnutí, který si správa sociálního zabezpečení musela vytvořit.
Zdroj: ČTK