Dvě nová ohniska ptačí chřipky odhalili veterináři ve dvou nekomerčních malochovech drůbeže v Micmanicích na Znojemsku. V obou chovech byli zbylí ptáci v pátek utraceni a ohniska byla vydezinfikována, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Vzhledem k tomu, že šlo o nekomerční malochovy, které neprodávají maso, veterináři nevymezí okolo chovů uzavřená pásma.
„V prvním případě chovatel nahlásil náhlý úhyn pěti kusů z bezmála tří desítek kusů drůbeže, konkrétně slepic a kachen. Ve druhém chovu se nacházelo necelých pět desítek kusů drůbeže, a to kur domácí, kachny, husy a krůty. Chovateli náhle uhynula čtvrtina ptáků,“ uvedl Majer.
V obou případech vyrazili veterináři na místo, odebrali vzorky a poslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Oba chovatelé museli zajistit své chovy proti šíření nákazy. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy.
„Vyšetření v chovech potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v hospodářstvích budou dnes v souladu s legislativou utraceny a odvezeny k neškodné likvidaci v asanačním podniku, ohniska byla předběžně vydezinfikována,“ doplnil v pátek Majer.
V letošním roce jde v Česku o 34. a 35. ohnisko ptačí chřipky v nekomerčním chovu, nákaza byla potvrzena také v deseti komerčních chovech. Na jihu Moravy to bylo naposledy na krůtí farmě v Medlově, kde bylo minulý týden nutné vybít 12 000 krůt a krocanů.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Zdroj: ČTK