Na Znojemsku se našla munice z 2. světové války

12.5.2022
Redakce

V Únanově na Znojemsku se při výkopových pracích našlo značné množství munice z druhé světové války, a to 92 pancéřových pěstí a zhruba 2200 ručních granátů. Firma munici našla při budování elektrické přípojky na okraji obce. Granáty pyrotechnici v nedalekém poli odpálili.

„Ve středu byl oznámen ve 13:00 nález nějaké munice, na místo jsme hned vyrazili. Našli jsme celkem 92 pancéřových pěstí a zhruba 2200 ručních granátů. Z toho byly dvě třetiny maďarských a třetina německých granátů,“ uvedl mluvčí policie Petr Vala. Pancéřové pěsti pyrotechnici odvezou do skladu nalezené munice a zničí je v trhací jámě. Granáty pyrotechnici odpálili nedaleko v poli.

„Šlo o čtyři řízené odpaly na poli nedaleko místa nálezu. Granáty musely být odpáleny, protože jejich převoz by nebyl bezpečný,“ uvedl Vala. Doplnil, že pak budou na řadě tzv. dohledávací práce, výkop, v němž pracovníci firmy munici objevili, se poté zasype.

Podle Valy ve středu musely být kvůli nálezu evakuovány i dva přilehlé domy, týkalo se to desítky lidí. Domy musely být prázdné i dnes dopoledne, lidé ale byli v práci.

Na místě byla z preventivních důvodů i záchranná služba. Její mluvčí Michaela Bothová uvedla, že na místě měli inspektora provozu a záchranářskou posádku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte