• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • „Nácíček s kravatou?“ Starostka Prahy 1 proti kriminalizaci bezdomovců

    Proti nedávnému návrhu senátora Zdeňka Hraby (ODS) ohledně lidí bez domova se ostře vymezila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). „Kriminalizace skupiny lidí, tak jak ji předvádí pan Hraba, je nebezpečná a zavání totalitou,“ napsala mu v otevřeném dopise. Podobný názor jako ona mají i pražští Piráti, šéf ANO v hlavním městě i Armáda spásy.

    Kriminalizace místo pomoci neboli nácíček s kravatou?“ začíná svůj dopis Radoměřská, podle které se Praha 1 s bezdomovectvím potýká nejvíc ze všech míst republiky. „My ale víme, že je to problém, který nejde řešit tím, že někoho, kdo páchne a válí se na lavičce v parku, prostě strčíme do kriminálu,“ pokračuje. Myslí si, že mnoho lidí z této komunity má psychické či zdravotní problémy, jsou to lidé, kteří propadli sociálním sítem, a že jich je mnoho z cizích zemí. „Mnozí z nich usilují o návrat do normálního života, zatímco jiní už rezignovali, protože na té ulici zůstali moc dlouho. Jen zlomek je takových, kteří si tento způsob života vybrali. A velice mnoho z nich skončilo na ulici právě po návratu z kriminálu, kam je teď pan senátor tak suverénně posílá,“ píše starostka.

    Hrabovi navrhuje, ať nesbírá laciné populistické body, ale jako zákonodárce opravdu něco udělá. „Nácíčkové s kravatou a plnou pusou radikálních řešení, kteří neberou v potaz lidskou důstojnost a občanská práva, jsou velmi nebezpeční. Základem demokracie je totiž člověk, jehož důstojnost a práva nesmí být pošlapávána. A je úplně jedno, jestli má vyžehlenou košili a voní drahým parfémem, nebo vyspává, týdny nemytý, na lavičce v parku. Alespoň to by měl pan senátor vědět,“ končí dopis starostka.

    Scestná a hodně nebezpečná myšlenka

    Paní starostka to napsala trefně, pod její slova bych se podepsala. Senátor Hraba vyslovil naprosto scestnou myšlenku. Od kohokoliv by byla zlá, bezcitná a nebetyčně hloupá, od politika nejsilnější vládní strany je navíc i hodně nebezpečná. Tendence posbírat a uklidit lidi z ulic už tady byla za minulých režimů. Očekávala bych, že jako senátor bude místo slaboduchých nápadů hledat konkrétní řešení problémů lidí ohrožených ztrátou bydlení,“ řekla Našemu REGIONU místopředsedkyně pražských Pirátů Magdalena Valdmanová.

    Více prostoru by při řešení problematiky bezdomovectví měly mít samotné obce. Pokud jim stát bude poskytovat stabilní financování na výstavbu bytů a sociální terénní práci a poradenství, například dluhové, spoustě lidem ohroženým ztrátou bydlení to může pomoci. Bezdomovectví je širší socioekonomický fenomén. Postihuje všechny věkové kategorie včetně dětí. I ty by senátor Hraba poslal do vězení?“ ptá se Valdmanová.

    Kriminalizace není řešení

    Názor pana Hraby, že by podobné situace měly být řešeny represí, považuji za nešťastný. Kriminalizace bezdomovců není cestou, která vede k řešení,“ řekl Našemu REGIONU šéf pražského ANO Ondřej Prokop, který před nedávnem „sklidil bídu“, když se na sociálních sítích obul do muže bez domova v metru. „Takhle nás chce Zdeněk Hřib motivovat odložit auto a přimět jezdit MHD? A to vám přes sítě nedokážu poslat ten smrad,“ napsal k jeho fotce. Vzápětí ho za jeho slova „sepsul“ například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) nebo režisér Jan Hřebejk.

    Prokop se ohradil, že jen upozornil na to, jak vedení Prahy i Česka selhává v pomoci nejpotřebnějším. Ve své odpovědi pro náš list se ke kauze MHD nepřímo vrátil. „ Na druhou stranu nelze tolerovat opakované porušování pravidel, například cestování MHD bez platné jízdenky. Pokud pokutu nelze vymáhat, je třeba hledat smysluplné alternativy, například v podobě veřejně prospěšných prací, společně s programem návratu do běžného života,“ vysvětlil.

    Bezdomovectví je citlivé téma, které vyžaduje promyšlený a lidský přístup. Všespásná nebo represivní řešení mohou působit efektně, ale bez kvalitní sociální podpory problémy jen prohloubí. Potřebujeme koncepční kroky, které zajistí nejen důstojnost těchto lidí, ale také bezpečnost a pořádek v našich městech,“ dodal Prokop.

    Bezdomovectví jako „životní styl“?

    Záměr senátora Hraby postihovat bezdomovectví v krajním případě vězením odmítla rovněž Armáda spásy. Místo toho považuje za klíčové zajistit dostatečnou podporu zabydlování lidí bez domova a adekvátní financování preventivních sociálních služeb. „Bezdomovectví je už samo o sobě extrémní trest. Jakákoli další sankce je dvojím potrestáním těch nejzranitelnějších,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb organizace Jan František Krupa. Bezdomovectví lze podle něj řešit lidsky a efektivně, aniž by byli lidé trestáni za chudobu.

    Hraba před časem na sociální síti X oznámil přípravu zákona, který by umožnil vykázat z veřejného prostoru bezdomovce, „pro které je ohrožování bezpečí ostatních životním stylem“. Chtěl by, aby za nevhodné chování typu znečišťování veřejného prostranství nebo narušování veřejného pořádku byli potrestáni veřejně prospěšnými pracemi, v případě odmítnutí vězením. Počítá také s umisťování bezdomovců do azylových domů.

    Kritici Hrabova návrhu jej přirovnávají k obnovení trestného činu příživnictví, což senátor odmítá. Bezdomovce považuje za sociální a hlavně bezpečnostní problém. „Každý, kdo se ne vlastní vinou ocitl na ulici, si zaslouží pomocnou ruku. Ovšem ti, kteří si vybrali bezdomovectví jako svůj životní styl a nechtějí pro nápravu nic dělat, si pomoc zkrátka nezaslouží. A nejen že si nezaslouží pomoc, ale musíme se snažit tyto lidi dostat z veřejného prostoru,“ uvedl senátor.

    S využitím ČTK



    Nepřehlédněte