• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Náměstí v Poličce bude opravené, práce se ale zpozdí

  14.8.2022
  Redakce

  Opravy náměstí Bohuslava Martinů v Poličce na Svitavsku začnou později, než si radnice předsevzala. Termín na konci prázdnin je už nereálný, zahájení se odkládá patrně na podzimní měsíce. Projekt ještě není hotový.

  „Na projektu se intenzivně pracuje, projektant nás požádal o prodloužení termínu dokončení. Je potřeba spoustu souhlasů památkářů a dalších, není to jednoduché. Jestli začneme letos, tak někdy v listopadu. Dokončení bychom naplánovali na příští rok,“ řekl starosta Jaroslav Martinů.

  Náměstí je v památkové zóně, nachází se tam již opravený kostel svatého Jakuba, ve věžní světničce žila rodina Bohuslava Martinů, skladatel se tam také narodil.

  Návrh proměny náměstí, které má 3500 metrů čtverečních, je od architektů Přemysla Kokeše a Zuzany Ambrožové. Navrhli vysadit více než deset stromů, vybudování amfiteátru, místa pro piknik, kulturní akce, kašnu. Z ní povede potůček až do Riegrovy ulice. Voda odkazuje na jedno z nejznámějších děl Bohuslava Martinů Otvírání studánek.

  „Návrh je moc hezký. Rekonstrukcí náměstí završíme obrovské dílo, které trvalo 15 let. Zrekonstruovali jsme postupně hradební prostor, náměstí, ulice. Zbývá náměstí Bohuslava Martinů. Místo původního asfaltu, který se v létě rozpaloval, po různých výkopech byl vyspravovaný, tak máme všude žulu. V horkých letech vnímáme, že žula je funkčně, klimaticky, pocitově mnohem lepší,“ řekl Martinů.

  Na naměstí také bude skladatelova socha v podobě malého chlapce, který běží s housličkami domů. Technické podzemní objekty zajistí provoz fontány, ale bude hospodařit i s dešťovou vodou. V zimě a na podzim budou nádrže sloužit jako retenční prvky, které odlehčí kanalizaci. Fontána a potůček budou v provozu pouze v letních měsících. Vstup do kostela svatého Jakuba, který je národní kulturní památkou, stavební firma přestaví na bezbariérový.

  Město počítá s náklady 25 milionů korun, starosta doufá, že situace na stavebním trhu se zlepší a projekt nebude stát víc. „Když to bude 25 milionů korun, tak si oddechneme. Už jsou signály, že úroky poptávku po stavebních prací zpomalily, firmy, které vyrábějí stavební materiál, už nemají tak velké prodeje. Možná začne fungovat trh, konkurence, uvidíme,“ řekl starosta.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte