„Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará a na jejich bezpečnost dohlížejí i ostatní členové stádečka,“ uvedla mluvčí. Děčínská zoo se chovu kapybar věnuje 27 let, za tu dobu se zde narodily více než dvě desítky mláďat. „Vloni to bylo dokonce rekordních devět odchovů,“ řekla mluvčí.
Březost kapybařích samic trvá pět až 5,5 měsíce, jedinci se páří ve vodě. „Mláďata jsou po porodu dokonale vyvinutá a hned následující den už dokážou přijímat pevnou stravu. Matkou jsou ale i přesto ještě dva měsíce kojena,“ dodala mluvčí.
Kapybara vodní je známá vedle své velikosti také jako výborný plavec, dovede se i potápět. Pro pohyb ve vodě je dokonale uzpůsobená, mezi prsty má plovací blány. Vodní prostředí vyhledávají kapybary nejen jako oblast s bohatým travním porostem, ale i z termoregulačních důvodů. Na souši se totiž jejich mohutné tělo rychle přehřívá.
vera/čtk



















