Návštěvníci karlovarského muzea prožijí policejní vyšetřování

29.6.2022
Roman Kořinek

Muzeum Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje, připravilo ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR a Barrandov studiem, a.s. výstavu s názvem Detektivové, četníci a sběratelé kostí. Výstava je podle pracovnice muzea Dominiky Kožešníkové koncipována jako příběh, do kterého je návštěvník vtažen a který se začne odvíjet nálezem kosterních pozůstatků v lesním porostu.

„Ihned začíná policejní vyšetřování, jehož cílem je zjistit identitu osoby, příčinu úmrtí a v případě potvrzení násilné smrti pátrat po pachateli. Identifikace lidských pozůstatků je úkolem forenzní antropologie, která je jedním z odvětví oboru kriminalistika. Vyhodnotit kosterní nález – zjistit co nejvíce relevantních informací o zemřelém, může být v některých případech velice obtížné,“ říká pracovnice muzea.

Návštěvníci během výstavy zjistí, jak postupují forenzní antropologové Kriminalistického ústavu při identifikaci kosterních pozůstatků, co vše o člověku prozradí kosti nebo jestli lze z kosterního nálezu odhadnout pohlaví, dožitý věk jedince či jeho výšku. Popsáno je i jak důležité jsou v procesu identifikace zuby, k čemu slouží superprojekce i to, jestli někdy pomohla kresebná rekonstrukce obličeje odhalit identitu zemřelého.

„V rámci expozice lidé uvidí kosterní pozůstatky ze studijní sbírky Kriminalistického ústavu, např. kosti, které slouží k odhadu pohlaví a věku jedince, kosti nedospělých osob, kosti s patologickými projevy, jako jsou zlomeniny, sečná a střelná poranění, vrozené a růstové abnormality, dále spálené či ohořelé kosterní pozůstatky a další. Zajímavým exponátem je i hlava mumie a mumifikované ruce,“ pokračuje Dominika Kožešníková a upozorňuje, že pro soutěživé návštěvníky je připravena antropologická tajenka.

Odpovědi na poměrně obtížné otázky lze najít přímo v expozici výstavy. Děti si budou moci zahrát také hru „Kdo je pachatel?“, která jim přiblíží, jak se uplatňují závěry znaleckých zkoumání při pátrání po pachateli vraždy. Když je pachatel dopaden a usvědčen, případ končí.

„V tomto okamžiku mohou přijít filmaři a podle skutečnosti natočit film. Staré detektivní příběhy a nové kriminálky jsou mezi diváky kin a televize velmi oblíbené. Proto byla výstava doplněna výběrem kostýmů z fundusu Barrandov studia, a.s., které byly použity při natáčení různých filmových detektivních příběhů,“ dodala pracovnice muzea s tím, že výstava je karlovarském muzeu otevřena od 30. června do 31. srpna.

Zdroj: vz

 

 Nepřehlédněte