• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Navštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody

  27.2.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Když jsme se starostky města Odolena Voda Hany Plecité zeptali, kam by se měli návštěvníci obce podívat, jako první zmínila rodný dům Vítězslava Hálka. Jedná se o místo, kde se spisovatel 5. dubna 1835 narodil a prožil tam první čtyři roky svého života. V domě je expozice, jejíž součástí je mimo jiné soubor dokumentů a obrazových materiálů seznamující s básníkovým životem a dílem.

  Otevřeno je celoročně v sobotu od 13 do 16 hodin, od června do září také v neděli v ty samé hodiny. „Ve všední dny rodný dům zpřístupníme po předchozí dohodě skupinovým návštěvám (minimálně 10 osob). O svátcích je zavřeno. V případě zájmu, nás, prosím, kontaktujte na e-mailech [email protected] či [email protected] nebo na telefonu 283 116 411 (Podatelna a Informační centrum Městského úřadu Odolena Voda),“ uvádí facebooková stránka Kulturní komise Odolena Voda.

  Vítězslav Hálek se narodil v Dolínku

  „Krásný je také kostel svatého Klimenta,“ uvedla starostka pro Náš REGION. Kostel v barokním stylu, podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, byl na vyvýšeném místě vystavěn v letech 1732 až 1735. Na věži kostela je socha patrona, svatého Klimenta. V polovině 19. století kostel zasáhl požár, opraven byl v roce 1863. Kdysi na místě tam stával kostelík, o kterém existuje první zmínka z roku 1352.
  Podle slov starostky městu chybí divadlo, využívá proto sálu Klubu Aera Vodochody. „Patří nám restaurace Opera v Dolínku. V roce 2015 jsme ji zateplovali, vypadá nyní o hodně líp než dřív, konal se tam městský ples, máme tam nového nájemce, který už má komplet opravený výčep, například 17. března se tam uskuteční vítání občánků. Mohli by tam být i hezké svatby. Opera sousedí s domem Vítězslava Hálka. Obřadní síň máme na Dolním náměstí, je to tam hezké, ale malé, a když je teplo, jsou pěkné svatby venku,“ řekla.

  Exstarosta Odoleny Vody Nedoma: Zvažovaný nájezd na D8 nesouvisí s letištěm Vodochody

  V obci, která má oficiálně asi 5600 obyvatel (fakticky cca o 1000 víc, někteří tam jsou v podnájmu nebo mají – třeba kvůli sehnání místa v mateřské či základní škole – trvalé bydliště v Praze) není fakticky nezaměstnanost. Je to díky dobré dostupnosti do Prahy, i díky Aero Vodochody. Dokonce je těžké některé profese sehnat. „Chtěli jsme třeba posílit autobusy v ranní a odpolední špičce, ale ČSAD a.s. nemůže sehnat řidiče,“ řekla starostka. V současné době je asi nejvíce diskutovaným dálniční sjezd , který by měl ústit téměř do centra města. Tímto by v budoucnu došlo ke zvýšení dopravy v celém městě a zhoršení kvality ovzduší.“ Měly by se zvážit jiné možné varianty vybudování sjezdu, pokud možno takové, které by nepoškodily sousední obce“ říká starostka.

  FOTO: Navštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody

  Navštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Rodný dům Vítězslava Hálka – foto web odolenavoda.czNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Interiér rodného domu Vítězslava Hálka – fotoNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - rodný dům Vítězslava HálkaNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - kostel odolena vodaNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Starostka obce Odolena Voda Hana Plecitá – foto AC
  Další fotky
  Navštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Ukazatele2 – foto facebook Kulturní komise Odolena VodaNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Ukazatele – fotoNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Vítězslav_HálekNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - kostel Odolena VodaNavštivte rodný dům Vítězslava Hálka nebo kostel svatého Klimenta, láká starostka Odoleny Vody - Odolena_Voda_panorama vitvit


  Nepřehlédněte