Exstarosta Odoleny Vody Nedoma: Zvažovaný nájezd na D8 nesouvisí s letištěm Vodochody

8.2.2018
Andrea Cerqueirová

„Odpůrci letiště Vodochody si berou nájezd na dálnici jako rukojmí, protože je to jedna z podmínek EIA, aby letiště mohlo vzniknout. Dnes to spolu ale už nesouvisí, proti letišti mohou zástupci obcí, kterých se dotkne, použít jiné nástroje,“ řekl Nedoma. Ministerstvo dopravy má podle jeho slov mezi hlavními dopravními cíli to, aby u hlavního města nebyly jen dva nebo tři sjezdy, ale doprava byla rozložena do vícero míst a mohla tak navázat na budoucí okruh kolem Prahy.

Letadla nám tu budou lítat přímo nad hlavou, zlobí se místní z Vodochod

Neúnosná dopravní situace je podle Nedomy vidět kupříkladu v tom, že lidé zaměstnaní v nedaleké Praze prostojí desítky minut v kolonách, a to jak v osobních vozech, tak i v autobusech, které tudíž nemohou dodržovat jízdní řády. „Jsem přesvědčen, že nájezd na dálnici by lidem z Odoleny Vody při cestě za prací do Prahy většinově ulevil. Potřeba dopravního spojení je už delší dobu značná,“ řekl.

Bude mít Odolena Voda dálniční sjezd? Kraj by měl brzy rozhodnout

Spory se vedou o to, jak velký hluk by nájezd způsobil. Místostarosta Odoleny Vody Tomáš Lohniský pro Náš REGION již v minulosti uvedl, že ani v případě vybudování protihlukových bariér by nikdo neochránil obyvatele bydlící v ulicích, kde by došlo k výraznému zvýšení provozu. „V místě dnešní křižovatky by byl kruhový objezd, auta by tedy jezdila stejnou rychlostí. Jinou otázkou je, že všude stoupá počet vozidel, to ale bude i při současném stavu,“ řekl Nedoma.

FOTO: Letiště Vodochody

Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - skenovat0002-300×204Letiště Vodochody - Projekt_rozvoje_letiste_Vodochody_02 264×187Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - 1200px-Aero_Vodochody_airport_from_the_air

„Již v roce 2006 jsem nechal pro Odolenu Vodu zpracovat studii. Místo nájezdu je vybráno uvážlivě, je zapracováno do platného územního plánu, reálně je o něm uvažováno i do zásad územního rozvoje kraje. Věřím, že kraj požadavek nezamítne, nejde jen o regionální problém,“ dodal bývalý starosta a někdejší senátor. Zastupitelstvo Středočeského kraje by se mělo nájezdem zabývat koncem února.

Masopust se zabijačkou pořádají v Odoleně Vodě

 Nepřehlédněte