• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Letadla nám tu budou lítat přímo nad hlavou, zlobí se místní z Vodochod

  24.1.2018
  Andrea Cerqueirová

  Najít Aero Vodochody, pokud zrovna nejste znalí okolí, může být detektivka. Dojedete na autobusovou zastávku Vodochody, kde vám místní paní řekne: „Aero Vodochody sice patří do našeho katastru, ale není tady, to se musíte vrátit autobusem do Zdib, tam podlézt podchodem na zastávku Zdiby U parku a jet jiným autobusem do zastávky Odolena Voda Závod. Autem je to kousek. Autobusy takto s přestupem.“ A skutečně – pak už jste tam, areál se rozprostírá přímo u autobusové zastávky Odolena Voda Závod.

  Bude mít Odolena Voda dálniční sjezd? Kraj by měl brzy rozhodnout

  Ústavní soud rozhodl a lidem se to nelíbí

  „My tady to letiště nechceme, budou nám tady pořád lítat nad hlavami letadla,“ říká nám jiná místní obyvatelka, starší paní, která i přes svůj vysoký věk musí stále dojíždět do Prahy za prací. „Pracovala jsem nějakou dobu na Slovensku, brala nízký plat a důchod mám tak malý, že z něj nevyužiju,“ vysvětluje. V obci by nicméně více než rozšíření letiště uvítala fungující obchod nebo restauraci. „Obchod tady sice je, ale nemá otevřeno pořád,“ dodává.

  FOTO: Letiště Vodochody

  Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - skenovat0002-300×204Letiště Vodochody - Projekt_rozvoje_letiste_Vodochody_02 264×187Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - 1200px-Aero_Vodochody_airport_from_the_air

  Náš REGION již informoval o tom, že Ústavní soud shledal jako neopodstatněnou stížnost sedmnácti obcí, bojujících proti rozšíření Letiště Vodovody. Ve svém odůvodněním mimo jiné uvedl, že „Ústavní soud v minulosti již také mnohokrát zdůraznil, že zásadně není oprávněn zasahovat do rozhodovací činnosti soudů, neboť není vrcholem jejich soustavy“.

  Letiště Vodochody dostalo od Ústavního soudu zelenou. Protestující obce mají smůlu

  Čeho se bojí okolní obce?

  Tím dostal zelenou záměr společnosti Penta, která chce změnit letiště z podnikového na veřejné. Okolní obce se obávají nadměrného hluku. „Bude to k nevydržení,“ řekla již zmíněná paní, která právě jela autobusem do Prahy. Obce, které jsou sdruženy pod názvem Stop letišti Vodochody, se obávají i dopadu na podzemní vody. V minulosti neuspěly ani u Nejvyššího správního soudu.

  Investor má jiný názor: „Naším cílem je vybudovat ve Vodochodech moderní mezinárodní letiště, které přispěje k podpoře turismu, podnikání a hospodářského růstu. Hlavní město Praha tak získá stejně jako mnoho jiných světových měst druhé mezinárodní letiště, jenž podpoří další rozvoj metropole a regionu.

  FOTO: Letiště Vodochody

  Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - skenovat0002-300×204Letiště Vodochody - Projekt_rozvoje_letiste_Vodochody_02 264×187Letiště Vodochody - Letiště VodochodyLetiště Vodochody - 1200px-Aero_Vodochody_airport_from_the_air

  Letiště ve Vodochodech bude sloužit především nízkonákladovým a charterovým přepravcům,“ je uvedeno na webu letiste-vodochody.cz. Loni společnost Penta zveřejnila kladný posudek EIA (vliv na životní prostředí), i jím rozšíření letiště hájí.

  V Máslovicích je všechno jako na dlani – muzeum másla, kaplička i pomník obětem válek

  Otevřený dopis z Máslovic

  Naopak proti rozšíření letiště Vodochody i dalším, podle jeho slov megalomanským, projektům se otevřeným dopisem Krajskému úřadu Středočeského kraje nedávno ohradil místostarosta Máslovic Stanislav Koranda. „V našem blízkém okolí, doslova v dosahu několika kilometrů, je plánovaný zcela neúnosný stavební a dopravní rozvoj,“ uvedl v dopise, o kterém Náš REGION již informoval. „Je nutné, aby se z venkova stalo skladiště velkoměst a velkých korporací?“ zeptal se mimo jiné.

  Kam až chtějí lobbisté zajít? Místostarosta Máslovic v otevřeném dopise protestuje proti výstavbě hal u Zdib, Úžic i letišti Vodochody

  „Bojíme se i navýšení dopravy, které rozšíření letiště přinese, už teď tady auta jezdí jako o život. A co teprve ve Zdibech. Jsme rádi, že za námi stojí vedení všech okolních vesnic, i naše vesnice. Jenže, jak je vidět, nic moc s tím nenaděláme, Ústavní soud nám nepomohl, posudek vlivu na životní prostředí nám nepomohl. Ale ty dopady si odneseme bohužel my, ne ti, kteří rozhodují,“ uzavřela paní, s kterou jsme mluvili v autobuse a která chtěla zůstat v anonymitě.

  Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

     Nepřehlédněte