• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Máslovicích je všechno jako na dlani – muzeum másla, kaplička i pomník obětem válek

  5.1.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Máslovice jsou malebnou obcí s přibližně 350 obyvateli, která se nachází severovýchodně od Prahy, prostírá se na kopci nad Vltavou a pohodlně tam lze dojet autobusem z pražských Kobylis. Ideální je víkend, kdy má otevřeno tamní muzeum másla. Vystoupíte na návsi a obecní krásu máte jako na dlani…

  Jedna z posledních šancí

  Malé máslovické muzeum můžete navštivit o víkendu od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, pokud to stihnete do 28. ledna, můžete si ještě prohlédnout tradiční Betlém z másla, o kterém Náš REGION už informoval. Je vystaven v místnosti, kde se netopí, aby vydržel.

  FOTO: Máslovice

  Máslovice - Máslovice (2)Máslovice - Máslovice (1)Máslovice - Máslovice (3)Máslovice - Malé máslovické muzeum másla 6 – foto ACMáslovice - Pomník obětem válek 1 – foto AC
  Další fotky
  Máslovice - Prostor u Malého máslovického muzea másla – 3 foto ACMáslovice - Máslovice,_silnice_2428_u_odbočení_Máslovické_stezky,_cyklistické_směrovky šjůMáslovice - Malé máslovické muzeum másla 8 – foto ACMáslovice - Malé máslovické muzeum másla 7 – foto ACMáslovice - Malé máslovické muzeum másla 5- foto ACMáslovice - Malé máslovické muzeum másla – 1 foto ACMáslovice - Budova Malého máslovického muzea másla – 4 foto ACMáslovice - Budova Malého máslovického muzea másla – 2 foto ACMáslovice - Před místní hospůdkou – 1 – foto ACMáslovice - Místní hospůdka 2 – foto ACMáslovice - Máslovice – 2 – foto ACMáslovice - Malé máslovické muzeum másla 5- foto ACMáslovice - Máslovice autobusová zastávka

  “Na tvořivé dílně pod vedením manželů Švarcových se sešlo 53 lidí, kteří se snažili vykouzlit z másla figurky do betléma. Pod jejich rukama vznikali pastýři, ovečky, kočičky, pejsci, stromečky, chaloupky, tedy vše, co patří do betléma. Ale i Batman a dva automobily,” odpověděla na náš dotaz tehdy starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová. Manželé Švarcovi betlém, čítající přes 150 objektů, dotvořili. Zítra, tedy v sobotu 6. ledna, se v muzeu budou slavit Tři králové po španělském způsobu.

  V Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla!

  Typická vesnická hospůdka

  Po prohlídce muzea se můžete občerstvit v místní Hospůdce u Čonkina, která o víkendu otevírá ve 14 hodin (ve všední den v 16 hodin) a už na pohled má příjemný vesnický ráz. Vedle muzea stojí malebná kaplička. Na jaře bude v obci otevřen nový kulturní dům, o čemž budeme informovat v samostatném textu.

  FOTO: V Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla!

  V Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla! - Maslovice betlem 3_foto P NovotnyV Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla! - Maslovice betlem 5_foto P NovotnyV Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla! - Maslovice betlem 4_foto P NovotnyV Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla! - Maslovice betlem 2_foto P NovotnyV Máslovicích se plácli přes kapsu. Vytvořili zde betlém z másla! - Maslovice betlem 1_foto P Novotny

  Pokloňte se hrdinům

  Za vidění stojí mimo jiné udržovaný a důstojně upravený pomníček na památku obětem obou světových válek (1914-1918 a 1939-1945). Je na něm nápis „Obětem válečného běsnění a rasové nenávisti“. Oběťmi první světové války v Máslovicích byli: Antonín Bělka, Jan Bělka, Karel Prchlík a Josef Tříska. Oběťmi druhé světové války: Alfréd Goldberg, Františka Goldbergová a Josef Kasalický.

  Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

  Tisíciletá historie

  První zmínka o obci je z roku 1052 v darovací listině knížete Břetislava staroboleslavské kapitule. Až do poloviny 19. století tam ale bylo, vedle statku, jen několik málo domků. Obec se rozrostla až tehdy, když se rozvinul průmysl v sousedních Libčicích nad Vltavou.

  Máslo za 15 korun? Na Masarykově nádraží je v „máslomatu“, kupuje se přes aplikaci

  Zajímavostí jistě je, že název Máslovice není odvozen od másla, ale od rodu Máslovců. Mezi obcemi Máslovice a Vodochody se rozprostírá přírodní rezervace Máslovická stráň. Jsou tam série skalních výchozů a fragmentů skalní stepi. Nacházejí se tam chráněné a ohrožené druhy rostlin, živočichů, lučních a lesních biotopů.

   



  Nepřehlédněte