Nejlepší podmínky pro milovníky běžek na Lipensku nabízí Pasečná u Svatého Tomáše

13.1.2022
Jiří Bydžovský

Na Lipensko mohou o tomto víkendu konečně vyrazit milovníci běžek. Zimní počasí a sněžení umožnilo připravit tratě v okolí Frymburka, Svatého Tomáše a Stožce. I když podmínky nejsou ideální, vyrazit do stopy možné je. Sice nenasněžilo tolik, kolik by bylo třeba, ale velké mrazy zaručují, že přibližně 10-15 cm sněhu bude dost na to, aby se člověk na běžkách na Lipensku krásně protáhl.

„Určitě doporučuji vyrazit, restaurace našich členů pro občerstvení běžkařů jsou připraveny všude, ať již na Pasečné, Svatém Tomáši, Přední Výtoni, Lipně, ve Frymburku Horní Plané i v Českých Žlebech. Samozřejmostí jsou i krásně upravené areály pro sjezdaře v Lipně nad Vltavou a Frymburku. Co zatím k dokonalosti schází je nedostatečná tloušťka ledu na Lipně. Na víkend můžeme očekávat, že síla ledu dosáhne okolo 5 cm, ale to pořád na bezpečné bruslení nestačí,“ uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Nejlepší zážitek v lyžařské stopě nabízí areál Běžky Pasečná, který se nachází nedaleko Svatého Tomáše, především díky své poloze a nadmořské výšce od 810 – 1010 m. n. m. Ideálním nástupním místem je areál penzionu Dobík Pasečná. „Najdete tu pravidelně strojově udržované stopy jak na klasiku, tak na bruslení a nechybí ani tréninková loučka pro děti a začátečníky. Z parkoviště u bistra Pasečná je možné se vydat přímo do stop, které vedou pod penzionem na tréninkovou louku. Milovníci náročnějšího terénu tam pojedou severně na Svatý Tomáš a ti, co se raději kochají, se vydají nejspíš na jih k rakouským hranicím a dál,“ uvádí Kamila Sušanková, která se o zdejší tratě stará.

Návštěvníkům je k dispozici celých 26 kilometrů tras na české straně hranic. Sněhové podmínky dovolily zatím úpravu na hladko, pro bruslení. Areál je propojený s dalšími 25 kilometry na rakouské straně , kromě fantastického výhledu na rakouské Alpy nabízí některé rakouské okruhy i úpravu pro klasiku. Další sněhová nadílka, kterou lze díky předpovědi meteorologů očekávat začátkem příštího týdne, by měla umožnit úpravu tratí pro klasický styl v plné míře, na 51 kilometrech v Čechách i v Rakousku. Tratě jsou koncipovány do několika uzavřených okruhů tak, aby si vybrali začátečníci i zkušení lyžaři. Zájem je veliký, přestože do povědomí běžkařů se areál Běžky Pasečná teprve dostává.

Podle Martina Řezáče ze Ski klubu Frymburk upravila rolba stopy pro klasiku i bruslení na frymburských loukách v délce 18,9 km. Nástup je na fotbalovém hřišti. Stopy vedou po loukách s krásnými výhledy do krajiny, profil je nenáročný a vhodný pro rekreační běžkaře či rodiny s dětmi. „Naši rolbaři-kouzelníci využili 10 cm vrstvičku nového sněhu k tomu, aby utáhli podklad pro stopy na frymburských loukách. Stopy jsou sjízdné na starších lyžích , protože z nich vykukuje tráva a občasné krtince,“ uvádí Řezáč s tím, že půjčovny běžek ve Frymburku mají otevřeno a těší se na víkendový zájem sportovců.

Několik kilometrů stop je upraveno i na Stožeckých lukách, kde jsou ale podmínky pro lyžování zhoršené malým množstvím sněhu. V Nové Peci nejsou stopy upravené vůbec.

Zdroj:vzNepřehlédněte