Soutěž Karla Hubáčka pořádá Liberecký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Českým svazem stavebních inženýrů a městy Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Semily a Turnov. Hlavním organizátorem akce je Agentura regionálního rozvoje.
První ročník soutěže se konal už v roce 2004.
Vítězem loňského ročníku se stala Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou.
Do letošní soutěže přihlásilo 45 staveb a projektů.
LASVIT dostal hlavní cenu, 1. místo v kategorii novostavby, cenu veřejnosti a cenu v oblasti inovací.
Mezi novostavbami byla 2. místem oceněna Malá vodní elektrárna Přepeře II, třetím nová městská knihovna v Hrádku nad Nisou.
V kategorie rekonstrukcí byla za nejlepší vyhlášena revitalizace areálu Pivovaru Cvikov.
Veřejnost vedle Lasvitu ocenila věžový vodojem Ohrazenice a přepeřskou elektrárnu.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta ocenil zámek Doksy, osobností ve stavebnictví byl prohlášen Ivo Sušický. Významně se podílel na vzniku jedné z nejvýznamnějších vodárenských soustav v regionu, která zajišťuje dodávky pitné vody a odkanalizování obcí v Libereckém a Ústeckém kraji.
LASVIT oživil historické domy na Palackém náměstí v Novém Boru moderním designem a vrátil do nich mistry sklářského řemesla. LASVIT domy renovoval a doplnil o dvě budovy nové. Jednou z nových staveb je unikátní skleněný dům, který je jedinečný jak svou konstrukcí, tak vizuálním zpracováním. Dům obložený skleněnými dlaždicemi inspirovanými tradiční břidlicovou taškou v sobě spojuje krásu skla i světla.
„Nejvýraznější a jedinečný je vztah dvou původních barokních roubenek a naprosto současných domů, které jsou unikátní formou z venku i uvnitř, černý dům uzavřený do sebe a skleněný dům, který je jakousi ohromnou lampou ve městě a měl by být znakem obnovy a nového sebevědomí sklářství v regionu,“ popsal architekt projektu Štěpán Valouch.
Skleněný dům lze skutečně vnímat jako lampu nebo maják zářící nejen ve městě, ale potažmo i daleko za hranice země. Celý dům je obložený skleněnými taškami, které LASVIT vyvinul speciálně pro tuto stavbu. „Obložení je inspirované tradiční břidlicovou taškou, která se používala na stavbách na Českolipsku už dávno v minulosti,“ vysvětlil architekt.
Čtvercová skleněná taška nepřipomíná břidlicové tašky jen tvarem a stylem použití, kdy se čtvercové šablony otočí „na koso“ a kladou se jedna na druhou, ale také texturou. LASVIT přišel s technickým řešením, díky kterému sklo připomíná břidlici i texturou. Černý dům, který stojí naproti skleněnému, je obložený ve stejném stylu. Místo skla je však pro obložení domu použitá speciální černá cementová obkladová taška.
Společnost LASVIT se ve světě proslavila především svými skleněnými svítícími plastikami na míru. Kromě těch se však také zabývá využitím skla jako architektonického prvku a vytváří skleněné stěny, které vypadají jako tekoucí voda nebo skleněné obložení, které lze sestavovat jako cihly.
LASVIT spolupracoval s legendami českého sklářství jako je René Roubíček nebo Stanislav Libenský, jejichž designy patří ke stálicím v portfoliu společnosti. LASVIT například zachránil Libenského svítidla z legendárního hotelu Praha.