Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy

8.10.2021
Andrea Cerqueirová

V pátek 8. října si připomínáme 129 od narození ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové (1892-1941), jejíž centrum je součástí všenorské knihovny, přičemž po rekonstrukci se přestěhuje do místního kulturního centra. 

Marina Cvětajevová se v roce 1892 narodila v Moskvě do rodiny klasického filologa a historika umění Ivana Vladimíroviče Cvětajeva, který byl zakladatelem Musea kopií Alexandra III v Moskvě (dnešního Puškinova muzea výtvarného umění). Její manžel Sergej Efron po porážce bílých vojsk, jejichž byl důstojníkem, emigroval do Československa, přičemž Marina s dcerou Ariadnou přijela po několika letech za ním.

FOTO: Marina Cvětajevová

Marina Cvětajevová - FOTO ZAPAD Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy – foto archiv Centra MC 3 – se Sergejem EfronemMarina Cvětajevová - FOTO ZAPAD Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy – foto archiv Centra MC 2Marina Cvětajevová - FOTO ZAPAD Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy – foto archiv Centra MCMarina Cvětajevová - FOTO ZAPAD Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy – foto archiv Centra MC 4 – reliefMarina Cvětajevová - FOTO ZAPAD Nejšťastnějším obdobím ruské spisovatelky a básnířky Mariny Cvětajevové byly Všenory a Mokropsy – foto archiv Centra MC 5 – pametni deska

Tři roky a tři měsíce

V Čechách strávily tři roky a tři měsíce, a to v Praze, ve Všenorech (kde Marina porodila syna Georgije) či v Mokropsích. O stopách, které zde Marina zanechala, pojednává publikace „Praha Mariny Cvětajevové – Průvodce po místech pobytu M. Cvětajevové v Praze a blízkém okolí 1922-1925“ autorů Galiny Vaněčkové, Andreje Kuročkina, Inny Kuročkinové a Mirko Vaněčka. Z knihy jsou čerpány i životopisné údaje, uvedené v tomto textu.

Podivínská básnířka se většinu života stranila lidí a její básně byly objeveny až po její smrti

Země bližší než vlastní

Autoři průvodce mimo jiné uvádějí, že když Marina před cestou do SSSR se synem opustila Francii, Anně Teskové v dopise z 12. června 1939 napsala: „Končí sedmnáctileté období života. Jak jsem tehdy byla šťastná! A nejšťastnějším obdobím byly – zapamatujte si to! – Mokropsy a Všenory (…) Sním o setkání na Murově rodné zemi, která je pro mne bližší než moje vlastní. Ohlížím se za jejím jménem – jako za vlastním…“

Vrchol Marinina díla

„České období je označováno jako vrchol díla Cvětajevové. Tehdy vytvořila takové perly světové lyrické poezie, jako jsou Poema hory a Poema konce (věnované K. Rodzevičovi), dále poemy Moloděc, Krysolov a desítky básní, jež vyšly ve sbírce Po Rusku (1982), poslední sbírce vydané za jejího života,“ uvádí autoři publikace. Po návratu do SSSR nastaly krušné časy – Sergej Efron byl popraven v roce 1941, Marina Cvětajevová dobrovolně ukončila život v tatarské Jelabuze, syn Georgij zemřel v roce 1944 na běloruské frontě a dcera Ariadna byla asi dvacet let v lágrech a ve vyhnanství.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Centrum ve Všenorech

Publikace, která byly vydána dvojjazyčně – v češtině a ruštině, zachycuje místa v Praze, Všenorech, Mokropsích a dalších obcích, s kterými Marina spojila svůj pobyt v Čecháchc. Obsahuje i mnoho fotografií a map. Byl to radostný kus Marinina života. Centrum ve Všenorech, kterým Náš REGION provedla knihovnice a místostarostka Alena Sahánková, zahrnuje stálou expozici věnovanou biografii a tvorbě Mariny Cvětajevové, zvláštní zřetel je věnován právě jejímu pobytu v Čechách.

Zdroj: archiv Centra Mariny CvětajevovéNepřehlédněte