• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Největší nepovolená stavba v Plzni jde k zemi

  7.6.2023
  Simona Knotková

  V Plzni začalo vyklízení sedmipodlažního torza bývalého autosalonu Carimex na Rokycanské třídě na hlavním tahu od Prahy. Připravuje se zbourání objektu.

  Jde o největší nezkolaudovanou stavbu ve městě, jejíž trosky hyzdí Plzeň čtvrt století, Plzeňané ji nazývají „skleněné peklo“. Místní developeři InterCora a BC Real tam postaví obchody, kanceláře a byty. Podle jednatele InterCory Ivana Hlaváčka teď firmy odklízejí nepořádek, který tam za léta vznikl, a připravuje se demolice Carimexu i okolních objektů.

  „Tu zahájíme hned po získání pravomocného územního rozhodnutí, které bychom chtěli mít do konce tohoto roku. Demoliční výměr už máme,“ řekl v úterý Hlaváček novinářům. Termín respektuje dohodu investorů s městem, podle níž má být Carimex zbouraný nejpozději do konce září 2024. Podle náměstka primátora Pavla Bosáka (Piráti) uložili radní města už letos v březnu investorům povinnost zajistit do konce letošního září objekt proti nepovolenému vniknutí cizích lidí, zejména bezdomovců. Investoři mají také odstranit z areálu nepořádek, což se děje.

  „Teď už nic nestojí v cestě, aby tato ostuda Plzně zmizela, je to zlom v procesu,“ uvedl Bosák. Budova u frekventované komunikace mezi Plzní a Prahou je podle něj řadu let v dezolátním stavu a je ostudou lokality.

  Zbourání Carimexu je podmínkou pro to, aby Plzeň prodala developerům své pozemky v areálu. Investoři pak chtějí v této lokalitě vybudovat Centrum Úslava. V první etapě půjde o obchodní a administrativní objekty, ve druhé o bytové domy, řekl Bosák.

  Místní developeři InterCora a BC Real budou muset kromě „skleněného pekla“ odstranit myčku aut, servis a prodejnu automobilů a další objekty. Stavba kanceláří a obchodního centra má začít v roce 2025. K ní potřebují investoři také městské pozemky. Jakmile zboří torzo Carimexu, tak jim je město prodá. Plzeň také mění územní plán, aby tam bylo možné zhruba od roku 2029 stavět byty.

  Plzeňský podnikatel začal podle mluvčí města Eva Barborkové stavět areál Carimexu v roce 1997. Tehdy bylo vydáno povolení na přízemní přístavbu původního autosalonu. V říjnu 1998 získal stavební povolení na druhé nadzemní podlaží objektu pro administrativu. „Následně bylo zjištěno, že stavebník zahájil výstavbu třetího a čtvrtého, což mu bylo dodatečně povoleno v únoru 2006. Podnikatel pak bez povolení zahájil výstavbu dalších třech nadzemních podlaží,“ řekla mluvčí. Na nepovolenou výstavbu požádal opět v roce 2007 o vydání dodatečného povolení. Řízení trvalo až do roku 2019, kdy byla žádost zamítnuta. „Soudně se řešilo také vlastnictví pozemků,“ řekla Barborková. Nedostavěný objekt léta chátral a obývali ho bezdomovci.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte