Největším imunitním orgánem jsou střeva. Co ovlivňuje jejich správné fungování

Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už nikdo nepochybuje. Střevní problémy dokáží člověka hodně potrápit, ať už jde o průjem či zácpu. Co ničí naše střeva a co se s tím dá dělat?

Málokdo tuší, že naším největším imunitním orgánem jsou střeva. Na nich záleží, jestli tělo vstřebá všechny důležité živiny a odolá útoku různých patogenů. Jinými slovy, správně fungující střeva jsou nezbytnou podmínkou celkového zdraví.

Střevní problémy, jako je třeba ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba může způsobovat mnoho faktorů. Jsou to kupříkladu léky, jako antibiotika, nadměrný stres, ale i to, že dítě nebylo kojeno. Z výzkumu pro společnost Vitestin například vyplynulo, že:

  • cca 50 % pacientů s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou nebylo kojeno nebo jen pár dní po porodu
  • cca 80 % pacientů s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou bralo v dětství hodně antibiotik (do 7 let)
  • více než 50 % zákazníků s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou si uvědomuje, že se nemoc začala po takzvaném spouštěči, tj. velké fyzické či psychické zátěži, ať už dlouhodobé nebo i krátkodobé
  • více než 90 % pacientů se střevními problémy po „šedesátce“ bere denně několik léků (na cholesterol, tlak, srdce, ředění krve…)
  • cca 80 % pacientů se střevními problémy si uvědomuje, že před objevením se problému, brali hodně antibiotika
  • cca 90 % pacientů s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou se nikomu, kromě vlastní rodiny, se svým problémem nesvěřuje

Se střevními problémy jsou spojené nejen fyzické potíže, ale není to dobré ani pro psychický stav člověka. Z výše uvedených zjištění vyplývá, že existují jednoduchá opatření, která mohou střevům pomoci, a tím zlepšit celkovou kvalitu života.

Maminky by měly své děti, pokud to situace dovolí, kojit co nejdéle, protože imunitní systém dítěte se nejvíce vyvíjí do věku dvou let.

Pozor na nadužívání antibiotik, která ničí střevní mikroflóru. S rozvahou přistupujte i k ostatním lékům. Možná že vám na nachlazení více pomůže příroda v podobě zázvoru, cibule, česneku, medu apod.

Neméně důležitá je dobrá nálada a pozitivní přístup k životu. Základem je snažit se vyhýbat stresu a nebrat si věci příliš osobně. Pokud trpíte nemocí, přijměte ji s pokorou a zamyslete se nad tím, co vám tělo říká. I obyčejná rýma nebo chřipka se vám snaží napovědět, abyste se nepřepínali, odpočívali, jedli více ovoce a zeleniny apod. Je třeba si srovnat životní priority.

Tyto rady jsou důležité nejen při střevních potížích, ale i jako prevence. Pomocnou rukou může být také doplněk stravy Vitestin® vyráběný v laboratořích Jihočeského vědeckotechnického parku. Jde o bylinný nápoj, který pečuje o sliznice zažívací traktu, především pak tenkého a tlustého střeva a pomáhá udržet jejich přirozenou funkčnost. Konkrétně může pomoci s průjmem, zácpou, dráždivým tračníkem, hemeroidy, ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, nadýmáním, propustností střev i s idiopatickými střevními záněty. Obsahuje účinné látky deseti českých bylin, výsledný účinek doplňuje aloe vera a výtažek ze sedmiletého ženšenu pravého.

https://www.vitestin.cz

PR

Dnes, 15:46
Budoucnost práce budou určovat flexibilita a odolnost. Současná krize vyžaduje od firem, aby naslouchaly potřebám...
Dnes, 15:40
Předvánoční pečení patří k době adventu stejně jako věnec se čtyřmi svíčkami. Krásně provoní byt vanilkou,...
Dnes, 15:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 15:40
Jako by to snad nebyla ani architektura, ale jen pouhá hračka, stavebnice Lego. Mezi naprosto...
Dnes, 14:11
Zájem o slovanské tradice a zvyky zaznamenal v poslední době poměrně vysoký nárůst. Spolu s...
Dnes, 10:20
Příroda se pomalu ukládá ke spánku. To je pro nás signál, že je potřeba rostliny...
Včera, 20:49
Vydavatelství A 11 Aleše Zavorala koupilo od společnosti Empresa Media ochranné známky legendárního časopisu Mladý...
Včera, 13:40
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí...
Včera, 11:40
Byla opravdu zvláštní, ta první adventní neděle. Žádné zklidnění, žádný čas na rozjímání. Už čtrnáct...
Včera, 10:20
Vymýcené části pralesů jsou vstupní bránou k mýcení živočichů a goril. Za posledních dvacet až...
Včera, 08:11
Velký herec malých rolí, i to však neplatí tak docela. Moravský rodák Oldřich Velen, kterého...
Reklama