Nejvýraznější a nejkrásnější exponát Zemské jubilejní výstavy. Hanavský pavilon na Letné

8.10.2020
Martina Strnadová
Další fotky

Hanavský pavilon se nachází na okraji Letenských sadů, kde nabízí úžasný výhled na pražské mosty a historické centrum města. Byl postaven jako výstavní pavilon Komárovských železáren pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891, která se konala v Praze v Holešovicích.

Pavilon je pojmenován podle majitele podniku, kterým byl kníže Vilém Hanavský. Na výstavě byl představen široký sortiment výrobků knížecích železáren. Pavilon byl nejvýraznějším a nejkrásnějším exponátem. Ještě před skončením výstavy ho majitel daroval městu Praze. Pavilón byl rozebrán a ještě v prosinci 1891 opět pečlivě sestaven na Letné, kde začal sloužit jako vyhlídková restaurace.

karpatský kostel Praha

Karpatský kostelík. Kinského zahrada ukrývá nejedno překvapení

Architektura

Jedná se o historicky první pražskou stavbu postavenou z litého železa, betonu i skla. Je postaven ve slohu bohatého holandského baroka, litinové prvky pavilonu včetně figurální výzdoby jsou secesní.

Byl dokladem tehdejší úrovně uměleckého slévačství. Navrhli ho architekti O. Haiser a J. Hercík. Stavěli ho dělníci knížecích sléváren za stavebního dozoru arch. F. Červenky. Pavilon má zdivo vyplněné nosnou konstrukcí, která je stejně jako ornamentální ozdoba zhotovena z litiny. Vysoké dvojramenné schodiště bylo zdobeno umělecky kovaným zábradlím, budova měla okrasný arkýř, nádherně zdobený balkon, okna s kovanými mřížemi a zábradlím na terasách.

kostel sv. Rocha Žižkov

Nejstarší kostel na Žižkově je připomínkou několik století starých tragických událostí

Interiér domu byl také velice propracovaný. Během výstavy byla kolem silného okrasného sloupu uprostřed, sestavena téměř šest metrů vysoká pyramida z litinových výrobků z Komárovských železáren. Středový sloup byl nahoře ukončen litinovým orlem.

Historie

Pavilon byl restaurací až do roku 1967, kdy pro značnou zchátralost musel být rozebrán. Podle historických fotografií byly zhotoveny modely chybějících a poškozených částí, vyrobeny nové litinové odlitky a pavilon byl znovu sestaven.  Od roku 1971 je Hanavský pavilon opět zařízen jako restaurace. V roce 1987 provedli V. Svoboda a M. Janda náročné restaurátorské práce na litinových prvcích budovy.

Stavba je pražskou uměleckou, ale i technickou památkou. Rozhodně stojí za navštívení. Můžete obdivovat nádhernou propracovanost uměleckých prvků a kochat se nádherným výhledem na Prahu a Vltavu.

FOTO: Hanavský pavilon

Hanavský pavilon - Hanavský pavilon na LetnéHanavský pavilon - Hanavský pavilon na LetnéHanavský pavilon - Hanavský pavilon na LetnéHanavský pavilon - Hanavský pavilon letnáHanavský pavilon - Hanavský pavilon na Letné
Další fotky
Hanavský pavilon - Hanavský pavilónHanavský pavilon - Hanavský Pavilon


Nepřehlédněte