• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Několikanásobně překročené limity znečištění odpadních vod. Heineken dostal pokutu

  9.6.2020
  Redakce

  Společnost Heineken, která provozuje Pivovar Krušovice, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 120 000 korun za porušování limitů při vypouštění odpadní vody. Všechny odebrané vzorky z čistírny odpadních vod u krušovického pivovaru překročily maximální limity, Heineken se neodvolal, rozhodnutí je pravomocné, sdělila dnes mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Skupina Heineken uvedla, že rozhodnutí respektuje a pracuje neustále na zlepšení.

  Vzorky, které několikanásobně překročily limity, byly odebrány na odtoku z pivovarské čistírny, analyzovala je akreditovaná laboratoř Povodí Vltavy. „Při stanovení výše pokuty jsme přihlédli k nepříznivým výsledkům odebraných vzorků. Ve všech šesti ukazatelích byla hodnota maximálního limitu mnohonásobně překročena,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Praze Václav Beroušek.

  Podle něj jsou limitní hodnoty v povolení k vypouštění přečištěných odpadních vod stanoveny tak, aby byl vodní tok ochráněn. Odtok z čistírny odpadních vod pivovaru ústí do Krušovického potoka, který ústí do Červeného potoka a ten patří mezi takzvané kaprové vody, tedy vody vyžadující vyšší stupeň ochrany.

  „Rozhodnutí, učiněné na základě rozborů z loňského roku během zkušebního provozu ČOV, respektujeme a pod dohledem ČIZP a krajského úřadu neustále pracujeme na zlepšení. Jde o výsledky, které zohledňují nejen odpadní vody našeho pivovaru, ale také celé obce,“ uvedla za Heineken Dita Vašíčková.

  Výstava na Svaté Hoře: uběhlo 70 let od Akce K. Jejím cílem bylo zlikvidovat kláštery v Československu

  Do čistírny odpadních vod podle ní skupina dlouhodobě investuje desítky milionů korun s cílem maximálně chránit okolní území. „To plánujeme i do budoucna, a to i přes to, že se jako řada jiných společností vyrovnáváme s dopady krize způsobené pandemií C19. Jde o složitější proces, který je o to těžší vzhledem k tomu, že jsou místní stanovené limity výrazně přísnější než ty, které pivovarům běžně stanovuje zákon,“ dodala Vašíčková.

  vera/čtk  Nepřehlédněte