• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Někteří školáci ve Frýdku-Místku dostanou obědy zdarma

  21.9.2023
  Doris Drienová

  Frýdek-Místek bude od listopadu hradit obědy některým žákům základních škol. Podpora je určena rodinám, které pobírají přídavky na děti.

  Novinářům to řekla mluvčí radnice Jana Musálková Jeckelová. V letošním roce je na projekt vyčleněno deset milionů korun, které město poskytne přímo jednotlivým školám.

  Cílem projektu je pomoci rodinám v nesnadné finanční situaci. „Snažíme se v době vysoké inflace a vysokých cen za energie ušetřit našim občanům finance. Účast je dobrovolná a je zcela na rodičích, zda se městského projektu zúčastní. Příspěvek bude ve výši částky, kterou doposud za obědy svých dětí platili,“ uvedla náměstkyně primátora Leona Sárkőziová (ANO).

  Žáci zapojení do projektu musí mít trvalé bydliště na území města a musí studovat na některé z městských základních škol. Přihlásit se do projektu mohou prostřednictvím formuláře, které školy mají k dispozici v elektronické i papírové podobě. K přihlášce rodič přiloží potvrzení o pobírání přídavku na dítě nebo vyplní čestné prohlášení.

  „Podle mého zjištění získaného na několika základních školách ve městě některým ze zhruba 450 žáků na škole vaří doma, jiní nedocházejí na obědy kvůli alergii. U dalších, kteří neobědvají, může hrát roli nedostatek financí, a s novým projektem už není překážka, aby i tyto děti mohly v jídelnách obědvat,“ uvedla Sárkőziová.

  Účast žáka v projektu může být ukončena, pokud nebude obědy odebírat, nebo je v době nepřítomnosti ve škole neodhlásí. „Projekt zatím poběží do konce tohoto školního roku, poté jej vyhodnotíme a možná i upravíme,“ uvedl náměstek primátora Radovan Hořínek (ANO).

  Mluvčí připomněla, že rodiče školáků se ve Frýdku-Místku mohou zapojit také do dalších podpůrných projektů. Například Moravskoslezský kraj se připojil ke státnímu projektu, který je určen pro rodiny pobírající dávky hmotné nouze.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte