Nemocnice musely zrušit všechny plánované neakutní operace a zákroky, uzavřít ambulance a vyhradit lůžkové kapacity pro pacienty nakažené nemocí covid-19. Vyhrazená lůžka stále mít musí, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nicméně minulý týden uvedl, že zařízení můžou začít obnovovat běžný režim péče.
„Nyní obvoláváme všechny pacienty, jejichž operaci jsme na nezbytně nutnou dobu odložili, abychom se s nimi dohodli na novém termínu nástupu k hospitalizaci,“ řekl ředitel Nemocnice Na Františku a primář chirurgického oddělení David Erhart. Dodal, že pacienti mohou k případným předoperačním vyšetřením využít ambulance v nemocnici, pokud by se jim nepodařilo se objednat jinde.
Ambulance se v nemocnici od příštího týdne otevřou i pro neakutní případy a pacienti v nich budou objednáváni v delších časových intervalech, aby se méně potkávali v čekárnách. Nemocnice zároveň zachovává všechna hygienická opatření, jako je měření teploty, pravidelná dezinfekce nebo testování všech nových hospitalizovaných pacientů.
Běžný provoz začaly tento týden obnovovat i další pražské nemocnice. Týká se to například nemocnice v Motole a na Homolce či Všeobecné fakultní nemocnice, kde začali s obnovou již minulý týden a tento by chtěli mít běžný provoz na všech klinikách. S obnovou začínají i ostatní zařízení, některé však stále s plným otevřením čekají na vývoj situace ohledně koronaviru.
Nemocnice budou muset řešit také ekonomické dopady nejméně měsíčního výpadku běžných zákroků, který je připravil o peníze. U velkých nemocnic to mohou být stovky milionů korun. Platby od pojišťoven dostávají nemocnice na základě předem nastavených záloh, takže nyní mají financování zajištěno, problémy však mohou nastat při vyúčtování.
čtk



















