Nemocniční kaplany mají nově v Domažlicích a Rokycanech

7.12.2021
Andrea Jančová

Krajské nemocnice v Rokycanech a v Domažlicích mají nově nemocniční kaplany. Náplní jejich činnosti je hlavně rozmlouvání, naslouchání a psychická podpora v době nemoci. Služby ale nabízejí i rodinám a návštěvám pacientů, pozůstalým nebo nemocničnímu personálu.

Domažlický kaplan do nemocnice dochází také jako sanitář a příležitostně slouží i u covidových lůžek. Z akutních nemocnic ve vlastnictví Plzeňského kraje má duchovního už několik let Klatovská nemocnice, Stodská nemocnice spolupracuje s františkány.

„Zdraví není jen tělesné, ale i duševní, a také s ním se musí v moderní zdravotní péči pracovat. V řadě zemí EU, a troufám si říci, že k nim už patří i Česká republika, jsou proto nemocniční duchovní vnímáni jako plnohodnotní členové multidisciplinárního týmu,“ řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

Nemocničním kaplanem v nemocnici v Domažlicích je od září farář z nedaleké Kolovče Wojciech Pelowski. Prostředí nemocnice zná velmi dobře. Loni přišel na výzvu pomáhat jako dobrovolník v první linii a nastoupil jako sanitář na lůžkových odděleních. Tam si ve volných chvílích povídal s pacienty, kteří potřebovali, aby jim někdo naslouchal. „Je to člověk, který do nemocnice přinesl zase nový rozměr, jak s pacienty promlouvat, a z jejich pohledu, jak pobyt v nemocnici strávit a vnímat. Spousta z nich se doslova těší, až za nimi opět přijde,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hubáček.

„Vojtěch je klasický příklad vrůstání do nemocničního prostředí. To není někdo, kdo by tam přišel na vymyšlené tabulkové místo, ale jde o člověka, který tam začal jako dobrovolník v době covidu, stal se součástí týmu a vytvořil v nemocnici nějakou atmosféru, kdy mě pak oslovil ředitel nemocnice a s ním jsme se dohodli, že této atmosféře je třeba jít vstříc a formálně zde vytvořit místo nemocničního kaplana,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Zdroj : ČTK


Témata:

Nepřehlédněte