• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Neokázalé, ale vytrvalé kutnohorské festivaly

  30.8.2020
  Marie Macková

  Zvykli jsme si v létě na příjemné chvíle s hudbou či divadlem či jiným uměním většinou pod širým nebem. Někdy tyto události jen vezmeme na vědomí, někdy si vybereme podle našeho gusta. Všechny mají společného jmenovatele a tím je nadšení jednotlivců. Protože bez nich by to nešlo. Některé události mají úctyhodný počet opakování. V Kutné Hoře se s nimi v srpnu doslova roztrhl pytel.

  Zní to až téměř neuvěřitelně, ale v srpnu se v Kutné Hoře a okolí konalo nejméně 6 festivalů. Mladé potěšil na přelomu července a srpna 3. ročník Česká1 Fest na zahradě voršilského kláštera. Milovníci výtvarného umění si přišli na své v ulicích města při 4. ročníku streetartového umění Město galerie. Předposlední srpnový víkend přichystal hned tři nabídky. 21. ročník Tyjátrfestu na Kaňku, 37. ročník Kutnohorské kocábky ve voršilských zahradách a na Kačině street food festival mezinárodní kuchyně Dobré jídlo. Závěr měsíce pak patřil 13. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu, který byl přesunut z června tohoto roku.

  Každá akce, tedy především její organizátoři,  by si zasloužili samostatný článek. My jsme si vybrali dva služebně nejstarší festivaly.

  Kutnohorská kocábka

  Festival country, bluegrassové, trampské a folkové muziky má nejdelší historii. Počátky se datují k roku 1983, směřují ke skupinám Brzdaři (Zdeňkovi Lebedovi, Standovi Šimkovi a Frantovi Kaiznerovi) a Trampoty (Milanovi Doušovi a Zdeňkovi Sosnovcovi), k Veronice Lebedové a také do tehdejšího Jednotného klubu pracujících podniku Avia k muzikantovi Standovi Jelínkovi. Ti všichni se tehdy na podzim sešli a usoudili, že v Kutné Hoře chybí tento druh festivalu. Za velké pomoci moderátora Vaška Součka se první přehlídka konala 18. srpna 1984. Nebyla v té době neobvyklou, festivaly této hudby byly oblíbené zvláště u folkových zpěváků, které tehdejší režim příliš v lásce neměl. Mnohem těžší byla devadesátá léta, kdy tomuto žánru tolik přáno nebylo. Tehdy byl realizován pod záštitou Tylova divadla v Kutné Hoře a městské knihovny. Tahounem pro celé období byla Jindříška Kozlíková, která vydržela opakovat festival do 20. ročníku, kdy kvůli vážné nemoci svou činnost ukončila. Pod jejím vedením zvládl festival své osamostatnění v roce 1999 založením Sdružení Kocábka. Od roku 2004 se ujal hlavní zodpovědnosti Zdeněk Lebeda. Za 37 let trvání Kocábky nebyl ani jeden ročník vynechán. Zdeněk Lebeda a jeho žena Veronika jsou hybateli podniku, ale bez pomoci ostatních nadšenců by to nešlo. Pomáhají jim kamarádi z nynějšího spolku Sdružení Kocábka včetně některých členů již zmiňovaných Brzdařů a Trampot. Pro zajímavost uvádíme, že tyto kapely jsou starší než sama Kocábka. Brzdaři existují již od roku 1972 a Trampoty v tomto roce slaví 45. výročí od svého založení.

  Vlastnímu konání letošní akce popřálo počasí. Zahrady u kláštera sv. Voršily skýtají dostatek prostoru pro všechny návštěvníky, nebyl tedy problém, aby si každý našel své místo, soukromí či společnost, sluníčko či stín. Na pódiu se vystřídalo 9 skupin, tradiční Brzdaři, Trampoty a ostatní kapely z okolí. Přehlídku uzavíral Vojta Kiďák Tomáško a vynikající Taxmeni se svou moderní country. Zájem o tento druh hudby stále trvá, o čemž svědčí 400 spokojených návštěvníků.

  Tyjátrfest

  Myšlenka na vytvoření malého letního divadelního festivalu na soukromé zahradě se zrodila z původně narozeninové oslavy Václava Veselého. Mezi gratulanty totiž byli lidé z branže a k dobrému jídlu, pití a společnému veselí přibylo třeba divadelní představení, koncert či další umělecká vystoupení, která si zasloužila více diváků. A tak se ze soukromé party zrodil festival přístupný všem.

  Letošní  zahradní slavnost s programem divadla, hereckých, hudebních, kouzelnických, dalších kulturních a zábavných vystoupení pro všechny generace se konala pod heslem VRACÍME KULTURU DO ŽIVOTA.  Po dva večery se v domácím amfiteátru Václava Veselého na Kaňku opravdu sešli diváci všech generací, aby poslouchali písničky, užívali se vystoupení menších divadelních souborů – ať amatérských nebo profesionálních, těch které vystoupili poprvé i těch, které znají z dřívějška, jako jsou Divadlo Do houslí nebo Túlavé divadlo ze Slovenska. K příjemnému zpestření patří vystoupení kouzelníka Tomasiana či ohňová  show skupiny Novus Origo. Dětem patřilo sobotní odpoledne s pohádkou Chytej ušima a s bublinovou show Danny´s Bubbles. Přestože v pátek večer odrazovala diváky pořádná bouřka, celkově se akci dařilo ke spokojenosti diváků i pořadatelů. Cestu do areálu si našlo celkem 523 lidí (platících příchozích diváků, dětí zdarma, doprovodu vystupujících účinkujících, finančních partnerů, zástupců sponzorů a dárců s volným vstupem, novinářů, rodinných příslušníků realizačního týmu…)

  Ani tento festival by neexistoval bez spousty nadšení hlavního pořadatele Václava Veselého, ale ani bez stálých dobrovolníků a příznivců. Spolupořadatelem letošního ročníku byl Modrý svět z. s.

  Doufejme, že se  všichni organizátoři dokážou přenést  přes různé obtíže a krize i v následujícím roce a můžeme se těšit na další ročníky zajímavých festivalů.

  FOTO: Kutnohorské festivaly

  Kutnohorské festivaly - D29A063Kutnohorská kocábka 20206aKutnohorské festivaly - V. Veselý – TyjátrfestKutnohorské festivaly - Danny´s Bubbles – TyjátrfestKutnohorské festivaly - skupina BrzdařiKutnohorské festivaly - skupina Trampoty
  Další fotky
  Kutnohorské festivaly - bublinová show


  Nepřehlédněte