Neratovice jsou městem parků i kopečku s kamenným nápisem MILUJI

11.1.2018
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Vzestup Neratovic zařídila železnice

Autobusová zastávka Neratovice – Dům kultury. Kousek od ní náměstí Republiky, upravené a čisté parky rozprostírající se kolem panelových domů. Kouzlo celému místu dodává železniční trať, která se táhne centrem města. „Když jede vláček, vždycky se zastavím a dívám,“ říká Milada Svejkovská.

FOTO: Neratovice

Neratovice - Stonehenge MILUJU – foto AC 2Neratovice - Stonehenge MILUJU – foto ACNeratovice - Neratovice, parkyNeratovice - Neratovice, parky foto ACNeratovice - Parky 7 – foto AC
Další fotky
Neratovice - Parky 6 – foto ACNeratovice - Parky 5 – foto ACNeratovice - Parky 4 – foto ACNeratovice - Parky 3 – foto ACNeratovice - Parky 2 – foto ACNeratovice - Parky 1 – foto ACNeratovice - Neratovice 2 – foto ACNeratovice - Neratovice 1 – foto ACNeratovice - Neratovice – město pro domov – foto ACNeratovice - náměstí Republiky v Neratovicích – foto ACNeratovice - Kopeček se stonehenge – z druhé strany – foto ACNeratovice - Klid v Neratovicích 3 – foto ACNeratovice - Klid v Neratovicích 2 – foto ANeratovice - Klid v Neratovicích – foto ACNeratovice - Neratovice – letecký pohledNeratovice - Lenka Mrzílková, starostka města Neratovice

Neratovice jsou tím věrny své historii. Jejich růst totiž vyvolala především železniční doprava. „Roku 1865 tu byla uvedena do provozu trať z Kralup nad Vltavou do Turnova, načež v historicky poměrně krátké době (a ve spojení se sousedními Všetaty) zde vznikla důležitá a rozsáhlá dopravní křižovatka,“ uvádí letáček, který lze o Neratovicích získat v místním Infocentru.

Neratovice zachvátila série sebevražd. Co za tím stojí?

Továrnám se tu dařilo

Díky dopravní křižovatce se ve městě dařilo průmyslu. V roce 1898 tam založil V. B. Goldberg továrnu na výrobu mýdla, svíček a olejů, v roce 1905 tam vznikl závod G. Šebora na výrobu rozmanitých chemikálií. Co se týče dávné historie, první zmínka o tamní vsi se dochovala z roku 1227, poté Neratovice náležely hlavně k Lobkovicím, samostatnou obcí byly od roku 1884 a na město byly povýšeny v roce 1957.

Jak by měl vypadat park Na Solidaritě? Rozhodovat můžete do dnešní půlnoci

Milada Svojkovská nás zavedla i poblíž svého bydliště, kde se nachází zajímavý stonehenge (komplex menhirů) – kamenný nápis MILUJI. Písmena jsou vysoká asi 2,5 metru. Jedná se o pískovcový monument akademické sochařky Lenky Klodové, který od 1. prosince 2001 stojí na tamním umělém kopečku. Poblíž je základní škola a zastávka autobusu III. ZŠ. Stojí zato Neratovice navštívit. Ne nadarmo tam lze najít i nápis – město pro domov.

Neratovice zachvátila série sebevražd. Co za tím stojí?

 

 Nepřehlédněte